Slavná česká houslařská tradice. Je důležité pokračovat v práci předků a výsledky se určitě dostaví

29. květen 2025

3. června se do Prahy sjede na 40 houslařů z 12 zemí světa na unikátní Mezinárodní houslařskou soutěž Praha. Od roku 1997 ji pořádá Společnost Věnceslava Metelky a založil ji náchodský mistr houslař Jaromír Joo. Hlavními organizátory v současné době jsou jeho pokračovatelé Jan Špidlen, ředitel soutěže a Dalibor Bzirský, předseda Společnosti Věnceslava Metelky. 

Vynikající mistry houslaře si ještě před soutěží pozvala do rozhlasové kavárny moderátorka Lada Klokočníková. Pojďte si dát dobrou kávu a následující hodinu můžete brát jako pozvánku na ojedinělou houslařskou soutěž, která má kořeny právě v našem regionu. 

Čtěte také

Jan Špidlen je pokračovatel světoznámého houslařského rodu s mnohaletou tradicí. Je výrobcem prvotřídních smyčcových nástrojů. K jeho zákazníkům patří přední čeští i světoví umělci jako Pavel Šporcl, Ivan Ženatý, Leoš Čepický, Jaroslav Svěcený, nebo Gidon Kremer a Kremerata Baltica, či Leonidas Kavakos. Od roku 2020 pracuje společně s Janem i jeho syn František.

Dalibor Bzirský pracuje nejen v České Republice, ale také v Itálii a Švýcarsku. Prvním velmi důležitým mentorem ve stavbě nástrojů i restaurátorství byl pro něj vynikající český houslař Jaromír Joo v Náchodě. V roce 1996 si pak otevřel ateliér v Praze. Na jeho nástroje hrají hudebníci mnoha zemí Evropy, sólisté a přední hráči České filharmonie, Symfonického orchestru českého rozhlasu, Pražské Komorní Filharmonie, Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín, Orchestru Národního Divadla atd. Sám je držitelem několika ocenění z mezinárodních soutěží.

Čtěte také

Pokud byste chtěli být svědky mistrovského umění na jedinečné houslařské soutěži, jste zváni od 3. června do Českého muzea hudby a nejen tam.

Neopakovatelnou atmosféru soutěže doplní koncerty, přednášky, výstava vzácných nástrojů nebo neformální večery. Do organizace se totiž aktivně zapojují i členové Kruhu umělců houslařů, který v České republice sdružuje profesionální houslaře, smyčcaře a restaurátory smyčcových hudebních nástrojů.

Celý rozhovor Lady Klokočníkové s mistry houslaři Janem Špidlenem a Daliborem Bzirským si můžete poslechnout v našem audioarchivu.

Spustit audio
    • 80 let s vámi
      Hradecké minuty

    Mohlo by vás zajímat