Skupina dobrovolníků chce v okolí Police nad Metují zadržet vodu v krajině a hloubí nové tůně

6. září 2021 08:48

V Chráněné krajinné oblasti Broumovsko vzniká několik nových tůní. Starají se o to dobrovolníci, například členové místního spolku Julinka. Cílem úprav je zadržet vodu v krajině a vytvořit vhodné podmínky pro život některých druhů obojživelníků, hmyzu nebo rostlin.  

„Potřebujete ještě někdo gumáky?" ozývá se ze skupiny dobrovolníků, která se sešla mezi Policí nad Metují a Machovem na Náchodsku. Momentálně stojí u jednoho z remízků, z něj odstraňují nálety.

Čtěte také

Dřevo končí na velké hromadě. Podle jednoho z dobrovolníků Filipa Tichého může sloužit jako domov pro některé živočichy.
„Klestí bude tlít a najdou tam domov obojživelníci v suchozemské fázi, například čolci nebo žáby."

Po necelé hodině bere osm dobrovolníků do rukou krumpáče a lopaty. Zatím neřeší klasickou tůň. V tomto místě začínají s obnovou mokřadu.

„Tady jsme v místech, kde v minulosti proběhla revitalizace, byl zde zbudovaný mokřad. Ten však postupem času trochu zarostl a byl zanesený. Takže jej musíme znovu prosvětlit a prohloubit," vysvětluje koordinátor projektu Pavel Pinkava.

Skupina dobrovolníků hloubí v Chráněné krajinné oblasti Broumovsko nové tůně

O kus dál přijde na řadu i hloubení tůní. To ale s pomocí malého bagru.
„Co bagr předkopal, tam my s pomocí rýčů, krumpáčů, motyk a hrábí potom už jen dorovnáváme. Připravujeme tu břehovou linii, aby byla co nejvhodnější jak pro obojživelníky, tak i pro samotné zadržení vody."

Čtěte také

Tůně se časem vodou naplní samovolně. Některé díky přírodním malým přítokům, jiné pomocí dešťových srážek nebo při tání sněhu.
„U většiny tůní může docházet k tomu, že po část roku vysychají. To je ale v pořádku."

Zatím co někteří dobrovolníci zůstávají po dobu celého pracovního kempu, jiní podle Kristýny Dyntarové přijdou pomoci třeba jen na jeden nebo dva dny.
„Každý nemá čas celou dobu, ale my jsme rádi i za takové dobrovolníky, kteří přijedou alespoň na chvíli přiložit ruce k dílu."

Dobrovolníci budou na Náchodsku pracovat do 12. září. V Chráněné krajinné oblasti Broumovsko chtějí za tu dobu vyhloubit celkem šest tůní.

Spustit audio

Související