Skupina dobrovolníků chce v okolí Police nad Metují zadržet vodu v krajině a hloubí nové tůně
V Chráněné krajinné oblasti Broumovsko vzniká několik nových tůní. Starají se o to dobrovolníci, například členové místního spolku Julinka. Cílem úprav je zadržet vodu v krajině a vytvořit vhodné podmínky pro život některých druhů obojživelníků, hmyzu nebo rostlin.
„Potřebujete ještě někdo gumáky?" ozývá se ze skupiny dobrovolníků, která se sešla mezi Policí nad Metují a Machovem na Náchodsku. Momentálně stojí u jednoho z remízků, z něj odstraňují nálety.
Čtěte také
Dřevo končí na velké hromadě. Podle jednoho z dobrovolníků Filipa Tichého může sloužit jako domov pro některé živočichy.
„Klestí bude tlít a najdou tam domov obojživelníci v suchozemské fázi, například čolci nebo žáby."
Po necelé hodině bere osm dobrovolníků do rukou krumpáče a lopaty. Zatím neřeší klasickou tůň. V tomto místě začínají s obnovou mokřadu.
„Tady jsme v místech, kde v minulosti proběhla revitalizace, byl zde zbudovaný mokřad. Ten však postupem času trochu zarostl a byl zanesený. Takže jej musíme znovu prosvětlit a prohloubit," vysvětluje koordinátor projektu Pavel Pinkava.
O kus dál přijde na řadu i hloubení tůní. To ale s pomocí malého bagru.
„Co bagr předkopal, tam my s pomocí rýčů, krumpáčů, motyk a hrábí potom už jen dorovnáváme. Připravujeme tu břehovou linii, aby byla co nejvhodnější jak pro obojživelníky, tak i pro samotné zadržení vody."
Čtěte také
Tůně se časem vodou naplní samovolně. Některé díky přírodním malým přítokům, jiné pomocí dešťových srážek nebo při tání sněhu.
„U většiny tůní může docházet k tomu, že po část roku vysychají. To je ale v pořádku."
Zatím co někteří dobrovolníci zůstávají po dobu celého pracovního kempu, jiní podle Kristýny Dyntarové přijdou pomoci třeba jen na jeden nebo dva dny.
„Každý nemá čas celou dobu, ale my jsme rádi i za takové dobrovolníky, kteří přijedou alespoň na chvíli přiložit ruce k dílu."
Dobrovolníci budou na Náchodsku pracovat do 12. září. V Chráněné krajinné oblasti Broumovsko chtějí za tu dobu vyhloubit celkem šest tůní.
Související
-
V unikátním ptačím parku v Josefově u Jaroměře mají nové tůně přilákat další druhy živočichů
V ptačím parku v Josefově u Jaroměře se ekologové chystají vyhloubit nové tůně. Chtějí tím zlepšit zadržování vody v krajině a vytvořit podmínky pro hnízdění dalších ptáků.
-
V Českém ráji ochránci přírody vytváří umělé mokřady a tůně pro rozmnožování obojživelníků
Umělé tůně a mokřady budují v Českém ráji členové Českého svazu ochránců přírody. Chtějí tak zachránit co nejvíc obojživelníků. Jejich počty totiž stále klesají.
-
Do krkonošských trdlišť míří za rozmnožováním obojživelníci. Ochránci přírody tůně kontrolují
Ochránci přírody v Krkonoších pravidelně kontrolují stav uměle vytvořených trdlišť. Právě v těchto dnech do nich míří obojživelníci a vodní plochy už se plní snůškami.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Sociolog: Kdyby nová dávka na bydlení byla jídlo, byla by nedosolená a neohřátá. Má zásadní chyby
-
Přerušení bojů na šest týdnů a propuštění vězňů. Izrael a Hamás se shodli na příměří, píší média
-
Ciglerová: Trump touží po Nobelově ceně za mír. Nechápe, že kvůli Evropě musí Rusko válku prohrát
-
Sněmovna má být důstojné a předvídatelné místo, věří Jílková. ‚Musíme začít u sebe,‘ doporučuje Malá