Školy ze tří krajů získaly peníze na ekologické projekty

24. září 2010

Šestnáct škol z Královéhradeckého, Pardubického a Středočeského kraje získalo na ekologické projekty peníze z programu Škola pro udržitelný život. V druhém ročníku projektu Nadace Partnerství a Střediska ekologické výchovy Sever porotci mezi školy rozdělili 700.000 korun, uvedl ředitel střediska Jiří Kulich. "Letos se přihlásila zhruba stovka škol, zpracovaný projekt předložilo 56 z nich," řekl Kulich. Vybrané školy předložily projekty především na úpravy veřejných prostranství v obcích, opravy památek a výsadbu stromů. Například Základní škola Kocbeře na Trutnovsku získala prostředky na obnovu historické stezky mezi sousedními obcemi, Základní škola Úpice - Lány hodlá díky grantu osvětlit prostranství před školní budovou solárními lampami.

Velká část škol, jež v projektu uspěly, plánuje do letošního listopadu úpravu svých zahrad či hřišť a jejich zpřístupnění veřejnosti. "Hlavními podmínkami při výběru projektů byla viditelná změna prostředí na veřejně přístupném místě, což předpokládá aktivní zapojení nejen školy, ale i dalších partnerů," řekl Kulich.
Britsko-česko-polský projekt Škola pro udržitelný život se v České republice konal poprvé loni, kdy v Královéhradeckém kraji deset škol získalo 390.000 korun. Například Základní škola Kocbeře loni vybudovala na zpustlém školním pozemku sportoviště a odpočinkovou zónu, Vyšší odborná a Střední zemědělská škola v Hořicích v Podkrkonoší na Jičínsku obnovila zarostlou třešňovou alej.

Logo
Spustit audio