Školy v okolí sociálně vyloučených lokalit řeší „skryté záškoláctví“, častou absenci některých žáků

30. leden 2023 09:23

Česká školní inspekce dlouhodobě eviduje případy tzv. „skrytého záškoláctví".  Jde o rodiči omluvené absence, které se ale u některých žáků velmi často opakují. Za pololetí tak mají některé děti i stovky omluvených hodin. Nejvíc případů se objevuje ve školách v okolí sociálně vyloučených lokalit.

Čtěte také

„Jedná se z velké části o děti z nepřizpůsobivých rodin. Jejich absence je složena z krátkodobých úseků, prodlužují si v podstatě víkendy,“ říká Martin Dytrych, zástupce ředitele Základní školy Bratří Čapků v Úpici na Trutnovsku.

Dětí s problémovou docházkou má škola aktuálně nejvíc v historii, je jich asi desetina z celkového počtu. Ve škole často chybí v pátek nebo v pondělí. Absenci jim omlouvají rodiče. „Jsou to takové ty jednodenní či dvoudenní absence typu nevolnost, bolest hlavy nebo zubů a podobně.

Není ale přitom výjimkou, že ty samé děti ve stejný den jejich spolužáci nebo učitelé potkávají na ulici.

Čtěte také

U některých tak škola místo omluvy od rodiče vyžaduje potvrzení od lékaře. „Řekl bych, že z velké části to opravdu pomůže.

Škola je navíc s rodiči, kteří své děti často omlouvají, v pravidelném kontaktu. Jak ale doplňuje školní metodik prevence Renata Kafková, domluva není vždycky jednoduchá. „Často to jsou rodiče, kteří mají velké potíže sami se svým životem, takže nejsou schopni na tohle pořádně dohlédnout.

Škol s podobnými problémy je po republice víc, patří mezi ně i Základní škola TGM v Náchodě.

Čtěte také

Tam mají někteří žáci podle ředitelky Radky Lorencové za první pololetí i přes 200 zameškaných hodin. „Jsou to většinou děti ze sociálně nepodnětného prostředí. Hodně dětí, které nechodí do školy, je také z řad cizinců.

Třeba ve třídě Evy Bartošové jsou absence na denním pořádku. „Když se jich tam sejde plný počet, tak je to opravdu náhoda. Takže to řešíme v podstatě každý den, pořád s rodiči telefonujeme, snažíme se stále také komunikovat s OSPODem, tedy Orgánem sociálně-právní ochrany dětí.

Jedním dechem ale Eva Bartošová dodává, že je to běh na dlouhou trať. A je podle ní těžké říct, jestli má vůbec řešení.

Spustit audio

Související