Skočili byste s padákem po 90. narozeninách? Paní Marii Ježíškova vnoučata takový dárek nadělila

7. prosinec 2017 10:55

Plnit sny si můžeme v každém věku. Tedy pokud to jen trochu okolnosti dovolí. My vás zavedeme do Domova důchodců v Tmavém dole na Trutnovsku, kde žije paní Marie. A ta si napsala Ježíškovým vnoučatům o neobvyklý dárek. My už teď víme, že se jí přání v jejích 91. letech splní. 

Hezký den paní Marie. My jsme za vámi přišli a jistě tušíte proč. Představuji vám dvě mladé dámy, které pro vás mají dárek. Jsou to vaše Ježíškova vnoučata.

„K nám se totiž dostala zpráva, že byste chtěla vidět svět ze shora a skočit si tandemový seskok. A my bychom vám rády to přání splnily. Když si bude přát, abychom skočily s vámi, tak skočíme. Uskutečnilo by se to na jaře. A ještě pro vás máme jeden takový malý dárek. A upekly jsme vám něco dobrého, abyste si tady mohli všichni dát," říkají dárkyně Šárka Holzbachová a Jana Machková.

„Jé štrůdl! Moc děkuju, mám ráda sladké," říká paní Marie.

Když je teď ten tandemový seskok padákem opravdu na spadnutí, jak se paní Marie cítí?

„Zatím se tím nechci nijak vzrušovat. Protože ještě se může do toho jara přihodit ledacos. Ale jinak jsem klidná. Věřím, že to dopadne dobře. A netušila jsem, že z toho bude takový humbuk," rozesmála paní Marie celé okolí.

Jak to bylo s tímo dárkem? Kdo se na něj všechno složil?

„Je nás pět kamarádů a rozhodli jsme se, že chceme prostě tyto Vánoce udělat někomu radost. A vybrali jsme si paní Marii, protože jsme všichni dobrodružných povah a její přání nás hrozně nadchlo," říkají za Ježíškova vnoučata dárkyně Šárka Holzbachová a Jana Machková.

JEŽÍŠKOVA VNOUČATA

Projekt Ježíškova vnoučata vznikl na podzim roku 2016. Novinářka Olga Štrejbarová si při natáčení uvědomila, že opuštění lidé tvoří často až třetinu obyvatel domovů pro seniory. Vánoční dárek nedostali mnohdy roky a období svátků pro ně bylo spíš časem prázdnoty než radosti. Rozhodla se to změnit. Nápad byl na světě.

Během loňských Vánoc se skupině dobrovolníků, nadšenců a přátel podařilo splnit zhruba 600 vánočních přání. Od knih přes předplatné časopisů, uzeniny a boty až po zážitková přání, jako návštěva zoo po čtyřiceti letech, návštěva divadelní vlásenkárny až třeba po jízdu na harleyi.

Loni na jaře zaujal projekt Český rozhlas, který je teď v úzkém kontaktu se sociálními pracovníky domovů, kteří sepisují s klienty jejich vánoční přání. Jsou jich stovky a budou jich tisíce. A přesně tolik je třeba lidí, kteří je dokážou splnit.

Stát se Ježíškovým vnoučetem je snadné. Vyberte si podle domova ve svém okolí, podle ceny dárku nebo třeba podle toho, jestli chcete balit vánoční dárek, či přinést nezapomenutelný zážitek. V tabulce stačí přání vybrat, rezervovat, poslat a těšit se na Vánoce. Radost, kterou v ten den někomu pod vánočním stromkem uděláte, totiž budete prožívat i Vy sami.

Jaká přání ještě zbývá splnit? Podívejte se na stránky jeziskovavnoucata.cz.

autor: Jana Házová
Spustit audio

Související