Sklivcové zákalky. Obraťte se na svého očního lékaře, kdykoli zaregistrujete náhlé změny vidění

17. květen 2021

Malé tmavé tečky, čmouhy a skvrnky, vlákna či nitky nebo kousky pavučin. Sklivcové zákalky nejsou optickou iluzí. Jsou to malé shluky pevných částí sklivce, které plavou v jeho tekutém základu. Sklivcem rozumíme čirou rosolovitou hmotu, která vyplňuje oční bulvu a udržuje její tvar. 

Primář oční kliniky MUDr. Vladimír Korda, Ph.D. v naší radioporadně na téma: zákalky sklivce.

Přes sklivec prochází zorná osa oka a s ní i veškeré zrakové informace, které pak dopadají na sítnici očního pozadí. Při pohybu oka se proto zákalky někdy mohou dostat do zorné osy a vrhat stín na sítnici a vy je pak vidíte jako ony zmíněné tečky.

Co způsobuje vznik sklivcových zákalků?

Příčinou jejich vzniku jsou většinou věkem podmíněné změny ve sklivci.

Čtěte také

Se stárnoucíma očima degeneruje rosol sklivce - je tekutější, začíná se svrašťovat a odchlipuje se od vnitřní strany oční bulvy; někdy vytváří jakési malé rosolovité chuchvalce. Vy pak vidíte stíny těchto nitkovitých vláken.

Degenerativní změny ve sklivci nastávají častěji také při krátkozrakosti a po očních úrazech.

Zákalky se mohou objevit i tehdy, dojde-li k odloučení sklivce od povrchu sítnice. V takových případech může stimulace sítnice často vyvolat záblesky v očích

Dalšími obecnými příčinami vzniku zákalků je krvácení a zánět v oční bulvě.

Kdy se obrátit na očního lékaře

Objeví-li se náhle nebo znenadání plovoucí zákalky, bubliny, stín v zorném poli, který nemizí nebo se dokonce dále šíří nebo pocit vnímání jiskřiček nebo záblesků, může jít o varovné znamení. Často se jedná o příznaky počínajícího odchlípení sítnice, které může vést ke slepotě.

MUDr. Vladimír Korda ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Proto se obraťte se na očního lékaře, kdykoli zaregistrujete náhlé změny vidění. Lékař může odhalit počínající odchlípení sítnice nebo jiné oční onemocnění a doporučit včasnou léčbu. Léčba začínajícího onemocnění je vždy mnohem úspěšnější než u pokročilého stavu.

Jakékoli změny vidění nebo zrakové potíže (jako jsou zákalky atd.) byste vždy měli oznámit očnímu lékaři při pravidelných prohlídkách.

Léčba sklivcových zákalků

Většina zákalků je neškodná a není většinou třeba je nijak léčit. Naučit se vyrovnat se s nimi chvilku trvá a může to být i zdrojem frustrace. Dobrou zprávou je, že zákalky mohou občas i odcestovat mimo zornou osu a „ztratí se z pohledu“, ačkoliv časem mohou opět připlout.

Čtěte také

Některé zákalky, zejména pokud byly při svém vzniku doprovázené krevním výronem, se mohou postupně změnšit a odbarvit. Většina lidí je ale po nějakém čase schopna je snáze ignorovat. Adaptace trvá zhruba půl roku až jeden rok.

Jsou-li zákalky tak velké nebo tak početné, že zhoršují kvalitu zraku, může vám oční lékař doporučit chirurgický zákrok s odsátím sklivce. Jedná se ale o operaci s možnými komplikacemi, proto musí být důvody pro její provedení opravdu závažné.

Celou radioporadnu s MUDr. Vladimírem Kordou, Ph.D. si můžete poslechnout v našem audio-archivu:

autoři: Blanka Malá , baj
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.