Skiinterkriterium v Říčkách je nejstarším nepřetržitě konaným lyžařským závodem pro mládež na světě

23. leden 2024

V pátek nás čeká přímý přenos z Orlických hor, které budou patřit jednak Šediváčkovu longu, závodu psích spřežení, ale také prý svého druhu nejstaršímu lyžařskému závodu na světě, Skiinterkriteriu, které se už více než 60 let jezdí v Říčkách. Navíc tento krásný lyžařský areál letos slaví i 100 let lyžování na Orlickoústecku. 

Jsem moc rád, že si o všem můžeme popovídat s obchodním manažerem  skiareálu v Říčkách v Orlických horách Janem Duffkem. Jak to vypadá aktuálně u vás v Říčkách?
Trefili jsme to úplně perfektně, víkend byl absolutně úžasný a včera to ještě pokračovalo dokonalými podmínkami, co se týče počasí. Hodně mrzlo, po ránu bylo -6 až -8 stupňů, jasná obloha, sluníčko, takže dokonalé podmínky. Plus sněhově se to během ledna výrazně zlepšilo. Jednak nám napadlo několik desítek centimetrů přírodního sněhu a díky mrazivým teplotám jsme mohli dlouho i zasněžovat technicky. Vyráběli jsme umělý sníh, který to velmi dobře doplnil, takže teď na sjezdovkách, na modré a černé máme 80 cm a na černé, na té závodní FISové sjezdovce je v tuhle chvíli až 110 cm převážně technického sněhu.

Kterou z těch tří vašich sjezdovek máte nejraději?
Já osobně si nejvíc užívám tu prostřední, červenou, která profilem a šířkou nejlépe odpovídá mým lyžařským schopnostem a dovednostem. Řekl bych, že na carvingový oblouk je červená sjezdovka nejpříhodnější.

A Skiinterkriterium se tedy jede na černé, ta je pro profíky?
Rozhodně. Černá sjezdovka je závodní, má homologaci FIS na to, aby se tam mohly jezdit mezinárodní dětské závody. Jsou to dvě věkové kategorie do 14 a do 16 let. Homologace je pro tyto věkové kategorie a závod se jezdí na černé sjezdovce.

Sourozenci Kosteličovi z Chorvatska, Petra Vlhová ze Slovenska, přírodní unikát Ester Ledecká. Ti všichni u nás začínali.
Jan Duffek, obchodní manažer Skiareálu Říčky v Orlických horách

Pojďme říct něco o historii tohoto závodu. Je opravdu svého druhu nejstarším na světě?
V tuto chvíli ano. Jeden závod v Itálii měl první ročník dříve, ta tradice byla delší, ale potom závod přerušili, takže my jsme v tuto chvíli opravdu nejstarším mezinárodním závodem v této věkové kategorii na světě. Těch závodů je na celém světě okolo patnácti a postupně v posledních letech přibývaly, hlavně co se týče Balkánu. Kosovo má Dardania Cup, tam se to jezdí poslední dva roky, v Bulharsku se stal z národního závodu mezinárodní závod. A tradiční závody jsou v Itálii, ve Val D'Isere ve Francii, ve Whistleru v Kanadě, v Japonsku. Ale ten náš je prostě nejtradičnější a nejstarší. To je prim, který držíme v tuhle chvíli my.

Jan Duffek ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Některá slavná lyžařská jména také na svazích u vás v Říčkách začínala svoji závodní kariéru.
K těm mladým a následně budoucím hvězdám, které se potom dostaly opravdu až do špičky světového lyžování, bezesporu patří sourozenci Kosteličovi z Chorvatska, ti k nám jezdili jako závodníci postupně a posléze se tam objevili třeba jako doprovod chorvatské výpravy. Dále Petra Vlhová samozřejmě, která září ve Světovém poháru, a také naprostý přírodní unikát Ester Ledecká. Ta také začínala na lyžích u nás v Říčkách na tomto závodě. Jakékoliv jméno z české reprezentace prošlo Říčkami, ať už je to Ondřej Bank, který už tedy nejezdí, nebo v tuto chvíli na svazích Světového poháru se objevuje Honza Zabystřan.

V letošním roce slavíme jubileum, stoleté výročí od založení organizovaného lyžování v Ústí nad Orlicí. Ta kontinuita je úžasná.
Jan Duffek, obchodní manažer Skiareálu Říčky v Orlických horách

A když se podíváme do startovní listiny Světového poháru, tak se tam objevují jména z Lotyšska, Německa, z Velké Británie. To jsou všechno závodníci, kteří prošli Říčkami. Je moc hezké sledovat všechny, kteří byli v Říčkách úspěšní, v televizi při závodech Světového poháru.

U vás už se dá vytipovat, kdo ze závodníků bude úspěšný ve své další kariéře?
Přesně tak. My jsme tam poslední roky vždy takto tipovali. Za mě byly favoritky sestry Jančovy ze Slovenska, ty byly suverénně nejlepší. Závod se jezdí ve dvou disciplínách, je to slalom a obří slalom a potom se vyhlašuje absolutní vítěz v součtu obou disciplín. A já si myslím, že sestry Jančovy mají dobře našlápnuto.

Čtěte také

Skiinterkriterium, nejstarší závod svého druhu na světě, se nepřetržitě u vás jezdí už přes 60 let. Ovšem slavíte také 100 let, co se na Orlickoústecku oficiálně lyžuje.
Je to tak. V letošním roce budeme slavit jubileum, stoleté výročí od založení organizovaného lyžování v Ústí nad Orlicí. Sjezdové lyžování tam sice začalo již dříve, bylo to s panem Otou Weissem, který přišel z Krkonoš do Řetůvky jako učitel na základní školu, a od něj vzešlo pak sjezdové lyžování. Ale organizovaně se počítá rok 1924, kdy skupina lyžařů v Ústí nad Orlicí oficiálně podala přihlášku do Svazu lyžařů a stala se organizovanou skupinou, ski klubem v Ústí nad Orlicí. To je organizace, která vlastní a provozuje Skiareál Říčky v Orlických horách. My jsme následnická organizace, navazujeme na naše předky, kteří u nás zahájili lyžování. Ta kontinuita je úžasná. A proč Říčky? Skupina lidí z Ústí nad Orlicí před válkou v rámci svých výletů jezdila i do Jeseníků a na Ramzovou, ale i do Orlických hor. A jeden člověk z té skupiny objevil kopec Zakletý, když v rámci stavebních prací na opevnění na hřebenu hor přijel do Říček. Tam se začalo po válce jezdit a začali tam mít lyžaři i zázemí. Vybudovali první sjezdovku, první vlek v roce 1959 a areál se postupně od té doby rozrůstá. Přibyly další sjezdovky a vleky, v roce 2006 tam byla první čtyřsedačková lanovka v Orlických horách. A teď jedeme čtvrtou sezónu, kdy už máme šestisedačku.

Jan Duffek a Jakub Schmidt ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

A víc se dozvíte v pátek v našem přímém přenosu z Říček v Orlických horách, kdy se s obchodním manažerem tamního skiareálu Janem Duffkem v našem vysílání určitě opět potkáte.

autoři: Jakub Schmidt , baj
Spustit audio

Související