Skautů je u nás přes 75 tisíc členů. Řada oddílů ale už nové členy nepřijímá, chybí zázemí i vedoucí

7. prosinec 2023 07:55

V Česku je víc než 75 tisíc skautů, jde tak o největší tuzemskou výchovnou organizaci pro děti a mládež. Skautů navíc každoročně přibývá, loni to bylo o téměř dva a půl tisíce. Některé oddíly tak odmítají nové členy, chybí jim zázemí i vedoucí. 

„Nazdar kluci, vítám vás tady na schůzce. Můžete si sednout.“ V centru Náchoda se sešla Vlčata, tedy chlapci ve věku sedm až deset let. V místnosti je jich víc než dvacet, dnešní program je speciální. Pečení cukroví.

Čtěte také

„Máte všichni těsto? Organizaci má na starosti Karel Kašpar. Brzy mu bude osmdesát let. Skautem je velkou část svého života. V roce 1968, v době Pražského jara, v Náchodě obnovoval skautský oddíl, o dva roky později byl i u toho, když hnutí úřady zakázaly. Od 90. let minulého století se skautingu zase věnuje.

„Jsem už trošku obrostlý mechem, dělá si legraci z toho, že patří mezi nejstarší aktivní skauty v Česku. S dětmi pracuje rád, podle něj mají větší přehled než dřív. „Dnes nás někdy děti opravdu zaskočí s otázkami. Člověk toho musí vědět spoustu, aby jim mohl odpovědět.

Čtěte také

V tomto náchodském oddíle mají štěstí. Nechybí jim zázemí, ani vedoucí. Proto ještě nové členy přijímají. V jiných částech města je to ale složitější, říká zástupce vedoucího oddílu Jan Pěček - Myšák. „Naše středisko je zhruba na své kapacitě. Ještě zvládneme přijmout nějaké jednotky dětí, ale jak z personálního důvodu, tak i ze strany prostor, už o mnoho víc dětí přijmout nedovedeme.

Ve dvacetitisícovém Náchodě je něco málo přes tři stovky skautů, v nedaleké Rtyni v Podkrkonoší sto padesát. A další se v tomhle malém, třítisícovém městečku stále hlásí, řekl před časem Českému rozhlasu zástupce vedoucího prvního oddílu Stanislav Řezníček. „Máme šest chlapeckých družin. Když já jsem skautoval, tak byly třeba jen dvě. Protože je hodně dětí, tak začínáme narážet i na kapacitu kluboven.

Čtěte také

A podobné je to i jinde a to nejen v Královéhradeckém kraji. O některé oddíly je takový zájem, že samy sebe skrývají na oficiální celorepublikové junácké mapě.

„Protože je pro ně náročné vyřizovat desítky e-mailů s žádostmi od rodičů, které musí zklamat. Jsou to typicky oddíly ve kterých vědí, že i kdyby rodiče na tu jejich čekací listinu zapsali dítě okamžitě po narození, tak se na řadu zkrátka během let nedostane, doplňuje mluvčí organizace Junák - český skaut Barbora Trojak.

Celkem je v Česku bezmála 2300 skautských oddílů, loni v nich přibylo 2335 nových členů.

Spustit audio

Související