Skauting dětem ukazuje trvalé životní hodnoty. Základem je snaha pomáhat a být lidem k prospěchu

19. duben 2021

Také skauti se museli nějakým způsobem přizpůsobit dnešní koronavirové době. A přestože se spolu nemohou teď pravidelně scházet, tak se jejich řady prý rozšiřují a jejich členská základna roste. Navíc se také ve jménu skautských zásad snaží druhým pomáhat. 

O tom všem si budeme povídat s předsedou okresní rady hradeckého Junáka Tomášem Mertou a Petrem Náhlovským, což je zástupce vůdce střediska v hradeckých Kuklenách.

Jak se daří skautům v této nelehké a složité době?
Tomáš Merta: Já myslím, že to zvládáme. Současně většina aktivit probíhá online podobně jako ve školách a v jiných organizacích. Není to úplně ono, ale snažíme se a jde to.

Máme 950 registrovaných a aktivních skautů v Hradci Králové. Pokud to dobře půjde, tak příští rok oslavíme tisícovku.
Tomáš Merta, předseda okresní rady hradeckého Junáka

Kolem Vánoc skauti pravidelně přiváží Betlémské světlo, i k nám do Českého rozhlasu jste ho přivezli.
Tomáš Merta: Viděli jsme se, ale jen zase v omezeném množství, protože už tenkrát nebyla situace k běžnému setkávání. Takže světlo jsme dodali letos v trošku menším rozsahu, chybělo tradiční zpívání u vánočního stromu, ale světlo nakonec přijelo.

Čtěte také

Kolik je vůbec v Hradci Králové skautských středisek? Žije stále myšlenka skautingu v České republice?
Tomáš Merta: Musím říct, že za poslední roky neustále přibýváme, takže máme momentálně 950 registrovaných a aktivních skautů v Hradci Králové, většinou jsou to děti. A pokud to dobře půjde, tak příští rok oslavíme tisícovku.

Je víc holek nebo kluků?
Tomáš Merta: Je to zhruba půl napůl.

Po celém světě je přes 50 milionů skautek a skautů. Můžeme připomenout základní myšlenku tohoto hnutí?
Petr Náhlovský: Základní myšlenkou je samozřejmě setkávání a výchova mládeže v duchu skautských myšlenek. Snažíme se pomáhat, být prospěšní, sebevzdělávat se a hlavně cestujeme do přírody. Snažíme se dětem a mladým lidem ukazovat nějaké trvalé životní hodnoty.

Takže je to o morálce, o zásadách, o hodnotách, které asi v člověku zůstanou po celý život.
Petr Náhlovský: Říká se, že kdo je jednou skautem, zůstane jím na celý život, takže ano.

Čtěte také

Co vás dva konkrétně přivedlo do skauta?
Tomáš Merta: Mě přivedl tatínek v roce 1990, hned po Sametové revoluci. A zůstalo mi to dodnes.
Petr Náhlovský: Já jsem se do Skautu dostal až po tom, co jsem se vrátil ze studií zpátky do rodného Hradce, takže až v 25 letech. Což je takové netypické, ale přivedla mě tam parta i moje současná manželka. Zaujala mě ta práce s dětmi a stal jsem se vedoucím. Vydrželo mi to doteď.

Online technika a digitální technologie pomáhají teď už naprosto přirozeně ve školách. Jaké to je být online skautem?
Petr Náhlovský: Určitě využíváme hodně online prostředí, nicméně jak už jsem říkal, skauting je hodně o pobytu v přírodě a v partě, takže to online samozřejmě není úplně ono. Těšíme se, až se budeme moci setkávat zase klasickým způsobem. Bohužel to teď není možné, schůzky pořádáme videokonferenčně tak, jak to všichni známe z pracovišť. Ale snažíme se pro děti dělat i nějaký program, aby se trošku dostaly od obrazovek.

Kolik skautů se přihlašuje na online setkání?
Petr Náhlovský: Samozřejmě trošku poklesl ten počet, protože si umím představit jako rodič, že některé rodiny asi vyhodnotili, že děti tráví za obrazovkami hodně času už v souvislosti se školou. Ale čekali jsme ten pokles výrazně vyšší, oddílových schůzek se online účastní zhruba čtyři pětiny dětí. Což si myslím, že je v dnešní době docela úspěch.

Základní myšlenkou je setkávání. Snažíme se pomáhat, být prospěšní, sebevzdělávat se a hlavně cestujeme do přírody.
Petr Náhlovský, zástupce vůdce střediska Junáka v hradeckých Kuklenách

My se to online setkávání a naši aktivu snažíme přizpůsobit a dělat podobně, jako když jsou osobní setkávání v normální době. Využíváme různé nástroje, kvízy a tak dále, dělali jsme třeba maškarní rej v souvislosti s masopustem, kde jsme se snažili dětem říct něco o tradičních, folklorních maskách. Ale chceme také, aby děti vyrazily i ven, byť třeba s rodiči na procházku.

V České Skalici pomáhají skauti s nákupy potravin i léků

Takže individuálně chodí skauti do přírody stále.
Petr Náhlovský: Přesně tak. Natáčíme pro ně různá videa s návody, jak si uplést pomlázku nebo vyrobit nějaký přírodní výrobek. Potom nám mohou děti z oddílu posílat své výrobky a my je hodnotíme. Děláme takové multikešky, to znamená, ty děti mohou s rodiči navštívit některá zajímavá místa, například jsme tematicky udělali soubor keší, které se věnují historiím kuklenských kluboven. Dozvědí se tam i různé příběhy z historických dob, z dob zákazu skautingu a tak dále.

Čtěte také

Ještě mě zajímá vaše činnost při pandemii. Zapojili hodně se hodně do pomoci, jak to třeba tady v Hradci Králové fungovalo, co jste dělali?
Tomáš Merta: To minulé jaro bylo poměrně hektické, nikdo nic pořádně nevěděl. Tak jsme nabídli takovou koordinovanou pomoc magistrátu a nakonec jsme to využili tak, že jsme roznášeli ve veškerých hradeckých domech pro seniory roušky, také jsme uskutečnili nějaké nákupy a postupně to přerostlo v celostátní činnost. Protože se ukázalo, že ve všech městech je to zhruba podobné. Takže máme linku skautské pomoci, která se soustředí na to, že pokud je někdo v karanténě nebo prostě za ním nemá kdo přijet, tak zajišťujeme trvale nákupy, což je pro ty lidi hodně potřebná činnost.

Takže pomoc dál pokračuje. Vy budete mít brzy svátek, svatý Jiří je už v sobotu, a to je svátek všech skautů, protože svatý Jiří je vaším patronem. Co byste si k tomu svátku, pánové?
Petr Náhlovský: Myslím, že budu mluvit nejen za všechny skauty, ale i obyvatele tohoto světa, že bychom si přáli asi návrat starých dobrých časů. Jsme optimisté a doufáme, že v létě už se bude život navracet do normálních kolejí. Hlavně s ohledem na všechny nemocné a zdravotníky, kteří určitě ze sebe vydávají to poslední. Tak si přejeme, aby už se svět zase vrátil do starých dobrých dob.
Tomáš Merta: Já se připojím k Petrovi a těším se zejména na tábory, aby proběhly. Protože zažít to dobrodružství s partou přátel a všechny ty zážitky, to se nedá ničím nahradit.

Našimi hosty byli skauti z Hradce Králové Tomáš Merta a Petr Náhlovský. Moc děkuji za rozhovor, ale i za vaši pomoc, kterou jste nabídli a poskytli jako správní skauti v době pandemie. Pozdravujte všechny skauty.
Také děkujeme, hezký den. Na shledanou.

autoři: Jakub Schmidt , baj
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.