Skalní turistický okruh v Adršpachu nebude už od příštího roku provozovat obec. Kdo ji nahradí?

23. červenec 2021 08:30

Skalní okruh v Adršpašských skalách budou od příštího roku provozovat Lesy ČR, které doposud pozemky pronajímaly obci Adršpach. S tou chce státní podnik spolupracovat, například při provozu návštěvnického centra nebo zajištění přístupu na turistický okruh. Tyto novinky zjistil reportér Václav Plecháček. 

Proč vůbec ke změně provozovatele skalního okruhu dochází?

To je samozřejmě důležitá otázka, obec Adršpach totiž turistický okruh v Adršpašských skalách provozuje od roku 2003, za pronájem Lesům ČR platila - například loni to bylo čtyři a půl milionu korun.

Čtěte také

Na moji otázku proč nastane tahle zásadní změna, mi z Lesů ČR přišla odpověď, že státní podnik chce mít bezprostřední vliv na podmínky využití areálu skalního města.

Současná smlouva skončí 31. prosince letošního roku a původně se spekulovalo o tom, že Lesy ČR vypíšou na nového nájemce veřejnou soutěž.

Například město Teplice nad Metují, které provozuje sousední Teplické skály, podle svého starosty uvažovalo o tom, že by se do soutěže přihlásilo. Nakonec je ale všechno jinak, soutěž nebude, provozovatelem bude přímo majitel - tedy státní podnik Lesy ČR.

Co to znamená pro návštěvníky Adršpašských skal?

To je otázka, na kterou momentálně nikdo nezná odpověď.

Čtěte také

Část pozemků v okolí skalního města patří obci, ať už třeba pokladny u vstupu, informační centrum nebo centrální parkoviště, a jednání o jejich využití, a samozřejmě potřebné smlouvy, se teprve chystají. Řekli mi to zástupci státního podniku bez dalších podrobností.

Jestli se tak změní například ceny vstupného do skal nebo třeba jestli i nadále budou muset mít turisté rezervaci online, aby se do skal dostali, to všechno se teprve upřesní.

Co se týká obce, tak její starostku informace o tom, že Adršpach už provozovatelem okruhu nebude, zaskočila, dozvěděla se ji teprve ode mě.

Se změnou nemá problém ani vedení Správy CHKO Broumovsko, připomínám, že oblast je dlouhodobě chráněným územím.

Spustit audio

Související