Sjezdovky, hotely i restaurace jsou sice na horách uzavřené, přesto jsou Krkonoše cílem tisíců lidí

31. prosinec 2020 08:36
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Krkonoše v zimě

I přes koronavirová omezení jsou v těchto dnech krkonošské hřebeny oblíbeným cílem výletů. Do hor se vydávají lidé na procházky, ale i za sportem a pohybem. Třeba na Černou horu vyveze lanovka každý den stovky lidí, které k aktivitám láká i příjemné počasí těchto dnů. 

Čtěte také

I na Černé hoře se našli lyžaři - někteří rodiče si celý kopec poctivě vyšlapali a lyže svých dětí nesli na zádech. A pak skialpinisti. I ti museli nahoru po svých.
„Šli jsme to každý sólo. Ti nejpomalejší tak hodinu a půl, si myslím. Ale to je na tom i krásné. Než se kupit někde u turniketů na sjezdovce. Tam je to potom někdy i docela frustrující."

Skialpinistům, kterých je v těchto dnech na kopcích víc než dost, zavřené sjezdovky vlastně ani nevadí.
„Jak se to vezme. Skialpinisté nejsou nijak omezeni skiareálem, mohou si jezdit, kde se jim zachce. Nám nevadí, že jsou teď sjezdovky prázdné, spíš nám to přijde vhod. Když se potřebujeme někam dostat, tak je lepší svezení."

Krkonoše v zimě

Lanovky jsou v provozu, vedle Černé hory jede třeba i Medvědín ve Špindlerově Mlýně. Zatímco na Černou horu vás vyvezou i se sáňkami, na Medvědíně sáňky nebo boby nevidí rádi - v okolí totiž prakticky není kde jinde sáňkovat než na samotné sjezdovce, což je dost nebezpečné a vlastně to ani skiareál nevidí moc rád, umělý sníh na sjezdovce, připravený na případné pokračování sezóny, tím dost trpí.

Na Černé hoře je sněhu přeci jen víc, aspoň na první pohled. Vypadá to tady jako opravdová zima.
„Tady nahoře ho trochu je. Jen chybí asi tak dva metry sněhu."

Čtěte také

Sněhu je pár centimetrů, někde spíš pár milimetrů. Přesto se tu a tam najde nějaký odvážlivec, který se vydá na běžky.

Matyáš si školní prázdniny zpestřuje třeba i patnáct nebo dvacet kilometrů dlouhou trasou - když to jde. Ani tentokrát neodolal a na běžky vyrazil.
„Občas zadrhne nějaký kámen, ale je to v pohodě."

V celých Krkonoších není ani metr upravených běžeckých tratí, mimo provoz je kvůli nedostatku sněhu i areál Vejsplachy ve Vrchlabí.

„Na hřebenech Krkonoš v okolí Černé hory panuje krásné zimní počasí. Je slunečno, stromy jsou bílé od sněhu. Ale na tratích bohužel zatím pořád není souvislá vrstva sněhu, kterou bychom mohli upravit pro běžkaře," říká mluvčí Skiresortu Černá hora - Pec Zina Plchová.

A podobně jsou na tom třeba i ve Špindlerově Mlýně nebo na Mísečkách.

autoři: Tomáš Lörincz , baj
Spustit audio

Související