Šiřte lásku, napište dopis! Můžete přepsat něčí osud, říká Eliška Zástavová z Amnesty International

8. prosinec 2023

Představíme vám Elišku Zástavovou z Hradce Králové, studentku 2. ročníku Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze, která je ale také ambasadorkou mezinárodní organizace Amnesty International v rámci kampaně Maraton psaní dopisů, která chce upozornit a pomáhat nespravedlivě vězněným a trestaným lidem po celém světě.

Co to je za projekt? Co znamená Maraton psaní dopisů?
Maraton psaní dopisů je celosvětová mezinárodní kampaň, kdy se ručně píší dopisy nespravedlivě vězněným osobám. Proto to má také takovou sílu, jde skutečně o ručně psané dopisy. Akce se koná každý rok vždy na přelomu listopadu a prosince a vrcholí kolem 10. prosince, což je Den lidských práv.

Napsat dopis zabere 5 minut. Ale může člověku na druhém konci světa vykouzlit úsměv na tváři a dát mu tolik potřebnou podporu!
Eliška Zástavová, studentka, ambasadorka Amnesty International

Síla tohoto projektu spočívá v tom, že v jeden čas dorazí na patřičné úřady v různých zemích takové množství dopisů, že je prostě tamní úřady nemohou ignorovat a musí se tím zabývat.
Ano, ony se píší dva druhy dopisů. Ten první druh, to jsou právě dopisy, jak jste říkal, které se posílají vládám těch zemí. A je to tak, že čím víc dopisů přijde, tím méně to ta vláda může ignorovat. A pak se píší dopisy přímo konkrétním lidem, kde se jim vyjádří podpora. A ti lidé pak vědí, že na ně někdo ve světě myslí.

Maraton psaní dopisů - projekt Amnesty International

Jak Amnesty International tedy konkrétně vybírá osoby, na jejichž podporu se pak dopisy píší a posílají?
Jsou to lidé z nejrůznějších zemí, kde jsou lidská práva porušována. Amnesty vždy vybírá země, kde je větší skupina lidí, kde se jejich práva porušují. Máme tam třeba případ Justiny z Polska. V Polsku se řeší potraty, a Justina podala své kamarádce potratovou pilulku. A jelikož jsou v Polsku potraty zakázané, tak byla Justina odsouzen k osmi měsícům veřejně prospěšných prací. A právě jí se teď také posílají dopisy.

Hodně se zajímám o práva žen a lidská práva. Po studiích chci dělat něco, kde bych mohla lidem pomáhat prostřednictvím legislativy.
Eliška Zástavová, studentka, ambasadorka Amnesty International

To je tedy jeden z příběhů.
Pak máme i jeden queer případ. Ten se týká kluka, který je gay a vrátil se do Čečenska na pohřeb svého otce. Tamní úřady ho zatkly a teď ho vězní jen kvůli tomu, že je jiné sexuální orientace. A podobných příběhů je víc. Všichni se s nimi mohou seznámit na našich webových stránkách Maraton.Amnesty.cz, kde hned na úvodní stránce najdete šest případů, kterými se letos česká pobočka Amnesty zabývá.

Kdy jsme s Maratonem psaní dopisů začali u nás v České republice? Protože ta kampaň už celosvětově běží mnohem déle.
V České republice jsme přímo s Maratonem psaní dopisů začali v roce 2010, tedy už 13 let u nás tato kampaň probíhá. Ale již dříve se dopisy posílaly, jen to nebylo přímo pojmenované jako kampaň Maraton psaní dopisů.

Angličtina je univerzální, ale když pošlete dopis v češtině, tak to nevadí. Pro adresáta je důležité, že na něj myslí lidé z celého světa.
Eliška Zástavová, studentka, ambasadorka Amnesty International

Pojďte připomenout, komu už kampaň Maraton psaní dopisů pomohla?
Například před rokem 1989 Amnesty zprostředkovávala psaní dopisů i Václavovi Havlovi do vězení. U nás tenkrát samozřejmě nebyla oficiální pobočka, za minulého režimu být nemohla, ale Amnesty zprostředkovávala psaní dopisů a Václav Havel byl Amnesty celoživotně vděčný za to, co pro něj udělali.

Jak došlo k tomu, Eliško, že jste se stala ambasadorkou Amnesty International?
Už při studiu na gymnáziu jsem se o aktivity Amnesty zajímala, bylo mi to představeno mým učitelem. A pak s přesunem do Prahy jsem se rozhodla do Amnesty zapojit i aktivně. Připojila jsem se k dobrovolnické skupině, kterou máme v Praze. Tam jsem se dozvěděla, že se mohu stát ambasadorkou Maratonu psaní dopisů a to mne zaujalo. Říkala jsem si, že to by mohlo být něco pro mě. Poslala jsem jim životopis a stala se ambasadorkou.

Maraton psaní dopisů - projekt Amnesty International

Jaké příběhy vás osobně nejvíc zajímají?
Já se hodně zajímám o práva žen. Proto je mi také hodně blízký zmíněný případ právě Justiny a potratů v Polsku. I případ kluka jiné sexuální orientace, o to se také hodně zajímám.

Čtěte také

Čemu byste se jednou chtěla věnovat životě až vystudujete?
Zjistila jsem, že mne velmi zajímají lidská práva. Takže bych chtěla dělat něco, kde bych mohla lidem přímo pomáhat prostřednictvím legislativy. Tedy oblast lidských práv, tomu bych se opravdu chtěla věnovat. Kromě toho ráda sportuji, dělala jsem čtyři roky biatlon. Mám sport úplně v krvi. A ještě ráda ve volném čase zpívám.

Pojďme ještě na závěr našeho povídání zmínit, jak se mohou zájemci do kampaně Maraton psaní dopisů zapojit? Co pro to mají udělat?
Můžu připomenout akce, které se tady v Hradci pořádají. Třeba do Městské knihovny v Hradci Králové můžete na referenční centrum přinést dopis a také na Filozofickou fakultu Univerzity Hradec Králové. A můžete se také na našich webových stránkách Maraton.Amnesty.cz zaregistrovat a buď uspořádat akci pro přátele sami, nebo se zaregistrovat tak, že pošlete dopis individuálně. Buď ho pošlete rovnou do těch konkrétních zemí, nebo se ho můžete poslat i na českou pobočku Amnesty v Praze. A my ho pak přepošleme dál.

Čtěte také

A na webových stránkách najdou lidé i různé mustry dopisů, které posíláme vládám a úřadům v těch zemích, které rozhodují o tom, kdo je za co souzen. A další věc, co musíme zdůraznit, že to musí být ručně psané dopisy.
Ano, protože tam je důležitá ona autentičnost. Pokud podepíšete petici, tak to nikdy nemá takovou váhu jako ručně psaný dopis. Když vám přijde dopis, tak přímo vidíte, že si ten člověk s psaním dal práci, pro toho člověka to má přidanou hodnotu. A v dopise je hezký také zapojit cit, proč je vám ten konkrétní případ blízký, proč chcete tomu člověku vyjádřit podporu.

V jakém jazyce mám psát? Můžu v češtině nebo musím v angličtině?
Nejlepší by to bylo samozřejmě v tom jazyce, jakým ti daní lidé mluví. Ale angličtina je taková univerzální. Ovšem i když anglicky dobře neumíte a pošlete dopis v češtině, tak to nevadí. Protože je důležité, že se ten adresát dozví, že na něj myslí lidé z celého světa.

Eliška Zástavová a Jakub Schmidt ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Naším hostem byla dnes Eliška Zástavová, ambasadorka projektu Amnesty International s názvem Maraton psaní dopisů. Moc děkuji za rozhovor.

autoři: Jakub Schmidt , baj
Spustit audio

Související