Šíření koronaviru ve dvou z pěti okresů kraje, na Trutnovsku a Náchodsku, je nejrychlejší v ČR

21. leden 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Pacient na post-covidovém oddělení v ostravské nemocnici

Šíření koronaviru ve dvou z pěti okresů Královéhradeckého kraje, na Trutnovsku a Náchodsku, je opět nejrychlejší ze všech regionů v ČR. Na Trutnovsku za posledních sedm dní přibylo v přepočtu na 100.000 obyvatel 1094 případů nákazy, o den dříve činil sedmidenní nárůst zhruba 1075, na Náchodsku 867, o den dříve 862 případů.

Čtěte také

Podle ministerských propočtů jsou na tom lépe v Královéhradeckém kraji okresy Hradec Králové, Rychnov nad Kněžnou a Jičín, kde na 100.000 obyvatel připadá za uplynulých sedm dnů zhruba 687, 612 a 500 případů.

Z údajů krajských hygieniků a ministerstva vyplývá, že epidemická situace v kraji se sice mírně zlepšuje, ale region nadále patří k nejpostiženějším v ČR.

Čtěte také

Mezi dnešním a středečním dopolednem zaznamenali hygienici v hradeckém kraji nárůst potvrzených případů covidu-19 o 494, o den dřív přibylo 810 a před týdnem 811 nákaz. Od začátku epidemie jich zjistili celkem 56.652.

Několikátý den v řadě pokračuje úbytek aktivních případů, za posledních 24 hodin počet klesl o 54, o den dříve o 217, avšak před týdnem činil nárůst těchto případů 203. Aktuálně nemocných v hradecké kraji bylo dnes dopoledne 7608, což je téměř 1,4 procenta z celkového počtu obyvatel kraje, o téměř čtyři desetini procenta méně než před týdnem.

Čtěte také

Kvůli covidu zemřelo v kraji celkem 785 lidí a uzdravilo se 48.259 osob, vyplynulo z dnešního sdělení Krajské hygienické stanice (KHS) v Hradci Králové.

Mezidenní nárůsty počtů zemřelých v souvislosti s koronavirem jsou v regionu stále vysoké. Zatímco k dnešnímu dopoledni těchto případů za 24 hodin přibylo 12, o den dříve to bylo osm, před tím 19 a před týdnem 12.

Čtěte také

Dosavadní rekord mezidenního nárůstu úmrtí lidí s covidem-19 je z 12. listopadu, kdy za 24 hodin přibylo 21 zemřelých, vyplynulo ze sdělení hradecké KHS.

Republikové skóre v protiepidemickém systému PES je dnes na stobodové stupnici stejně jako ve středu na hodnotě 73, což odpovídá čtvrtému stupni z pěti. V zemi nadále platí opatření pro pátý, tedy nejpřísnější stupeň.

Jak snížit riziko nakažení koronavirem

Doporučujeme především internetové stránky ministerstva zdravotnictví, kde jsou nejaktuálnější informace. Státní zdravotní ústav má 24 hodin denně v provozu infolinky právě na obecné dotazy. Na stránkách krajských hygienických stanic je řada informací. I pro ty, kteří jsou v karanténách. Je tam, jak se takový člověk má chovat.

Krajští hygienici doporučují lidem, kteří se vrátí z rizikových oblastí zasažených koronavirem a jsou bez zdravotních obtíží, aby je kontaktovali. Jak? To je uvedeno na webu www.khshk.cz

V případě zdravotních obtíží by měli lidé volat přímo infekční kliniku fakultní nemocnice - čísla a další postupy jsou na webu www.fnhk.cz

Všechny důležité informace o koronaviru jsou zveřejněné také na webových stránkách krajského úřadu Královéhradeckého kraje.

autor: baj | zdroj: ČTK
Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Zapomeňte na povinnou četbu. Babička potěší v každém věku.

Veronika Sedláčková, moderátorka ČRo Plus

Babička

Babička

Koupit

Nejslavnější klasické dílo spisovatelky Boženy Němcové. Geniální kniha, vše podstatné už zde bylo řečeno.