Silnice hrůzy na Broumovsku. Od války ji nikdo neudržuje. Odmítají po ní jezdit popeláři i pošťáci

Silnice hrůzy na Broumovsku. Od války ji nikdo neudržuje. Odmítají po ní jezdit popeláři i pošťáci
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Silnice hrůzy na Broumovsku. Od války ji nikdo neudržuje. Odmítají po ní jezdit popeláři i pošťáci

Silnice hrůzy. I tak se dá bez nadsázky označit cesta mezi Zdoňovem a Libnou na Broumovsku. Je plná hlubokých výmolů a zčásti zarostlá trávou, odmítají po ní jezdit popeláři i pošťáci. Přitom je to silnice třetí třídy v majetku kraje, ten se o ní ale podle místních vůbec nestará.

„Jezdíme každý den do práce, z práce, s dětmi do školy a ze školy. No, je to neštěstí. Šedesát let je to neudržované. Od té doby co odešli Němci, tak s tou cestou nikdo nic nedělal," říká Petr Jandáček, který bydlí společně se svojí rodinou v Libné, místní části města Teplice nad Metují.

Jejich dům stojí na samotě, silnici, která k němu vede, využívá kromě něj a manželky už jen pár místních a chalupářů.

Možná i proto jeho žádosti o opravy nejhoršího, asi jeden a půl kilometru dlouhého úseku úředníci vždy zamítli.

Dali tam značku nerovnost vozovky. Tak to je spíš výsměch.Petr Jandáček, obyvatel Libné

„Jsme posílali dopisy na kraj. Vždycky nám pošlou vyjádření, že na to nejsou finance. Nic se s tím prostě neděje. Teď to posunuli o to, že tady v tom nejhorším úseku dali ještě značku nerovnost vozovky. Tak to je spíš výsměch," říká Petr Jandáček.

Obyčejným autem silnici téměř nejde projet, v zimě si ji Jandáčkovi protahují vlastním traktorem.

K jejich domu už navíc odmítli zajíždět pošťáci i popeláři.

„Odpad vozíme v označených pytlích dolů na svozové místo, které máme domluvené. A poštovní schránku máme dole u mostku, tedy tři kilometry ve vesnici," doplňuje Petr Jandáček.

Čtěte také

Silnice je nebezpečná nejen pro řidiče projíždějících aut, ale třeba i pro cyklisty.

Těch přitom po cestě jezdí spousta, mezi nimi Luboš Maroušek: „Já jsem slezl z toho kopečka, já jsem to nezvládl. Prostě to je výsměch, že sem dali cedulku hrbol. Měli by sem dát spíš cedulku kamenolom nebo vstup na vlastní nebezpečí. Nevím jak to budou řešit, až se tady někomu stane úraz."

Silnice hrůzy na Broumovsku. Od války ji nikdo neudržuje. Odmítají po ní jezdit popeláři i pošťáci

Co bude s komunikací dál? Oprava by stála miliony
Podle Krajského úřadu Královehradeckého kraje dopravní význam neodpovídá silnici třetí třídy.

Podle vyjádření Správy a údržby silnic se z hlediska stavebně technického ani o silnici nedá mluvit. Opravy by proto byly velice drahé.

„S ohledem na délku úseku, by minimální potřebná oprava představovala částku 5 až 10 milionů korun. A to dle zvolené technologie opravy," říká mluvčí Krajského úřadu Královehradeckého kraje Martina Götzová.

Krajští úředníci by nejraději převedli silnici do majetku města Teplice nad Metují, to s tím ale nesouhlasí.