Sice vás nezabije, ale dokáže připravit peklo na zemi. Migrénou trpí asi 12 procent české populace

11. prosinec 2023

Diagnóza migréna umí život znepříjemnit, přičemž se nejedná pouze o bolest z hlavy. Je to celý soubor příznaků. Co je tedy spouštěčem, jaká je první pomoc, existuje prevence a jaké jsou novinky v léčbě? O tom všem hovoříme s doc. MUDr. Zbyškem Pavelkem z Neurologické kliniky Fakultní nemocnice Hradec Králové v radioporadně zaměřené na migrénu.

Jaký je rozdíl mezi klasickou bolestí hlavy a migrénou?
Obecně bolesti hlavy dělíme do dvou hlavních kategorií, primární a sekundární. Já říkám svým pacientům, že primární bolest hlavy je taková, že vás můžu vyšetřit od hlavy k patě a na nic nepřijdu. Přesto vás hlava bude bolet. A mezi tyto bolesti hlavy patří i migréna.

Zbyšek Pavelek ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

A sekundární bolesti hlavy jsou něčím způsobeny, třeba od krční páteře nás bolí hlava, někdo se praští do hlavy, tak ho bolí hlava.

Jaké jsou projevy migrény?
Jak jsem říkal, migréna je primární bolest hlavy, která má tendenci se opakovat svými projevy. Je to bolest trvajíc několik hodin, a dokonce až tři dny. Většinou jde o bolest jedné poloviny hlavy, buď levé, nebo pravé, středně silné až silné intenzity. A častokrát má člověk doprovodné projevy, tedy pocit na zavracení nebo přímo zvrací, vadí mu světlo a hluk, proto vyhledává tichou a temnou místnost.

Mezi nejčastější spouštěče patří asi stres. Ale může to být i nedostatek nebo naopak nadbytek spánku, hlad či atmosférické vlivy.
doc. MUDr. Zbyšek Pavelek z Neurologické kliniky Fakultní nemocnice Hradec Králové

S tím se určitě nežije dobře.
Tak to máte absolutní pravdu. Je to onemocnění, kterým trpí přibližně 12 procent české populace a významně může snižovat kvalitu života každého člověka, pokud není správně léčené.

Čtěte také

Je nějaká skupina osob, která jsou více zasaženy tímto problémem?
Migréna je onemocnění, které dosahuje svého vrcholu mezi 35 a 40 rokem života. To znamená, jde o populaci, která je nadměrně ekonomicky a sociálně aktivní a vychovává malé děti. Já mám strašně rád jednu větu, kterou řekl jeden slavný neurolog. Říkal, že migréna je takové onemocnění, které člověka sice nezabije, ale dokáže mu připravit peklo na zemi.

Pokud tedy mám intenzivní bolest hlavy a nezabírá mi na to adekvátní lék nebo ten lék nemám k dispozici, pak je pochopitelné, že několik hodin klidně ležím a nejsem schopen ničeho.

Spousta lidí má například potravinové spouštěče. Může to být čokoláda, červené víno, typicky oříšky, některé sýry a podobně.
doc. MUDr. Zbyšek Pavelek z Neurologické kliniky Fakultní nemocnice Hradec Králové

Co je spouštěčem migrény?
Těch známých spouštěčů je spousta. Mezi nejčastější patří asi stres, to je téměř u čtyř pětin lidí. Ale mohou být jiné, například nedostatek spánku, nebo naopak hodně spánku, může to být hlad, jakékoliv atmosférické vlivy, cokoliv. Spousta lidí má například potravinové spouštěče, tedy může to být čokoláda, červené víno, typicky oříšky, některé sýry a podobně.

Ale bohužel spousta lidí ani neví, proč se jim bolest hlavy objeví.

Čtěte také

Bílé víno nespouští migrénu?
Bílé víno také může spouštět migrénu. Někteří pacienti uvádějí i pivo, ale nejčastěji to je červené víno.

Dá se migréna vyléčit?
Protože jde o onemocnění, u kterého neznáme úplně přesně příčiny, tak ho nemůžeme ani definitivně vyléčit. Je to chronické neurologické onemocnění, které se objeví mnohdy zničehonic a časem, jak jsme starší, má také mnohdy tendenci ustupovat.

A co taková biologická léčba?
Biologická neboli cílená léčba, to je moderní trend v léčbě migrény. Její výhodou je to, že dokáže významně snížit intenzitu a četnost bolestí hlavy. Tedy pacient, který měl třeba 10 až 15 dnů v měsíci bolest hlavy, najednou má třeba jen 2 až 3 dny a úplně se mu tím změní život.

Zbyšek Pavelek a Pavla Kindernayová ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Celou radioporadnu o migréně s doc. MUDr. Zbyškem Pavelkem z Neurologické kliniky Fakultní nemocnice Hradec Králové si můžete poslechnout v našem audioarchivu.

Spustit audio

Související