Šestimetrový kovový drak putuje z Trutnova do Brna. Poutníci tak připomínají tisíc let starou pověst

12. červen 2024 08:41

Členové spolku Trutnov-město draka už skoro týden převážejí kovového draka, který je symbolem trutnovské radnice na Krakonošově náměstí. Šestimetrová socha putuje do Brna na povozu taženém koňmi a doprovází ji dvě desítky poutníků. Připomínají si tak výročí tisíce let od chvíle, kdy Trutnov podle pověsti věnoval draka právě Brnu. 

Výprava pravidelně zastavuje a reportáž z tábora v osadě Suté Břehy u řeky Orlice na Rychnovsku pro vás natočila reportérka Natálie Poláková.

Čtěte také

„Tady jsme si ho dali přímo na tábořiště." Šestimetrový kovový drak, který váží zhruba 350 kilogramů, teď stojí uprostřed malé táborové osady Suté Břehy u Týniště nad Orlicí na Rychnovsku. „Tohle je naše, jestli se nepletu, páté stanoviště,“ říká předseda spolku Trutnov-město draka Otto Štemberka.

Spolu s ním draka hlídá dalších 20 táborníků, momentálně sedících u ohně. „Dnešní den jsme si vyhradili pro odpočinek, jelikož jsme měli včera delší trasu, celkem 25 kilometrů. Tak dnes odpočíváme, momentálně si vaříme na ohni guláš, líčí situaci Šimon Gal, zatímco míchá guláš v kotlíku.

Pouť je i dobrý sportovní výkon

Mimo odpočinkové dny musí koňský povoz s naloženým trutnovským drakem urazit zhruba 15 kilometrů denně.

Trasa vede většinou mimo hlavní silnice, někdy je ale potřeba koně odpojit. „Máme v plánu ujít asi 165 kilometrů pěšky a 240 kilometrů to dělá celkově. Někde je prostě nutné dát ten povoz s drakem na podval a přejet, protože někde to opravdu dopravní situace neumožňuje. My jsme se za každou cenu chtěli vyhnout tomu, abychom někde blokovali frekventované silnice.

Čtěte také

Lidé, kteří draka doprovázejí, jdou celou cestu pěšky za valníkem. Podle Otty Štemberky je ale zatím nohy nebolí. „Dokážeme udržet tempo 4,5 kilometru za hodinu, což vlastně určují koně. A to je podle mne hodně zajímavé, protože když jde skupina takto rychle, kdo chodí třeba společné dálkové pochody, musí uznat, že je to dobré. Nám se daří držet tohle tempo díky koňům.

„Takže je to docela i dobrý sportovní výkon. Ale děláme samozřejmě pravidelné zastávky, protože koně se potřebují i přes den nakrmit a napojit, dodává Otto Štemberka.

Poutníky čeká ještě sedm zastávek, například v Poličce nebo v Bystrém. Do cíle musí dorazit do soboty 22. června, kdy se v centru Brna konají Dračí brněnsko-trutnovské slavnosti. Tam zástupci Trutnova symbolicky věnují sochu draka Brnu. Po pár dnech ho potom autem převezenou zpět na původní místo na radnici v Trutnově.

Spustit audio

Související