S vařečkou na cestách - po stopách Českých královen. Vaříme v Trutnově

Každou prázdninovou sobotu putujeme s naším mikrofonem i vařečkou po východních Čechách a nahlížíme pod pokličky šéfkuchařům, kteří se s námi dělí o své rady a recepty. A kam vyjíždíme? Postupně navštěvujeme královská věnná města.

Ta si nejprve projdeme, dozvíme se jak tu žili naši předkové, jak vznikl název města a proč je právě toto město věnné. Navíc vám poradíme kam jít, která místa navštívit a také, kde si můžete pochutnat.

Kam jsme vás zavedli 5. července? Do města, jehož znak vypovídá o jeho počátcích - o boji rytíře Truta s drakem a jeho chycení. A na paměť této události se tu každoročně konají slavnosti draka.

Podívali jsme se do Trutnova, který je jedním z devíti věnných měst u nás. Kdo a komu ho věnoval? I to jste se dozvěděli. Řekla nám to mluvčí města Trutnov Michaela Dědková.

Nejprve jsme vám představili město a pak už jsme vás pozvali do Restaurace Pod Hradem, kde jsme si upekli švestkové buchty, ochutnali cmundu s uzeným masem a se zelím, srnčí ragú s hříbky a karotkou a pokud vám to nestačilo - přidali jsme kančí výpečky na houbách s bramborovými plackami a poradili jsme jak udělat domácí jahodovou zmrzlinu.

Michaela Dědková, tisková mluvčí MÚ Trutnov

To vše nám uvařili Jiří Michl a David Vejhonek.

Pokud máte chuť a čas - zveme vás na výlet i ke stolu!

Podkrkonošská kuchyně je prostá, ale vynalézavá a chutná. Využívá místních darů brambor, hub, zelí a také sezónního ovoce, například borůvek nebo švestek. Na buchtách se švestkami si pochutnávali nejen v chalupách, ale i na statku. Panská kuchařka Anastázie Horňáková kdysi povýšila švestkové buchty na božskou manu. Jak? Prostě do každé buchty přidala kousek čokolády. Prý aby ji pán neplísnil, že jsou švestky v buchtách kyselé.

Habaděj vařil v Trutnově se Zdenou Kabourkovou a Jiřím Michlem a Davidem Vejhonkem

Trutnovské švestkové buchty

Suroviny:
25 dkg hladké mouky
25 dkg polohrubé mouky
4 lžíce cukru krupice
1 vejce a 1 žloutek
7 dkg ohřátého másla
+ máslo na pekáč a na potření
4 dkg kvasnic
náplň: švestky, tabulka čokolády,
skořice a cukr

Trutnovské švestkové buchty

Z kvasnic, hrstky mouky, cukru a teplého mléka udělejte kvásek. Až vzejde, vlijte ho do mísy k mouce a přidejte další uvedené ingredience. Vlažným mlékem zadělejte hladké těsto a nechte na teplém místě dobře vykynout. Z těsta vyválejte plát a rádýlkem pokrájejte na čtverce velké jako dlaň. Na každý čtverec dejte vypeckovanou švestku, lžičku cukru, špetku skořice a dílek tmavé čokolády. Buchtu dobře uzavřete a vložte do ohřátého másla na pekáč. Buchty rovnejte a promazáveje pomocí mašlovačky máslem, aby se při pečení neslepily. Pečte asi půl hodiny při teplotě 180 °C. Po upečení potřete povrch teplým máslem, po vychladnutí buchty vyklopte na vál a pocukrujte jemným vanilkovým cukrem. Z tohoto množství pořídíte asi 20 buchet.