S vařečkou na cestách - po stopách Českých královen. Vaříme v Chrudimi

Každou prázdninovou sobotu putujeme s naším mikrofonem i vařečkou po východních Čechách a nahlížíme pod pokličky šéfkuchařům, kteří se s námi dělí o své rady a recepty. A kam vyjíždíme? Postupně navštěvujeme královská věnná města.

Ta si nejprve projdeme, dozvíme se, jak tu žili naši předkové, jak vznikl název města a proč je právě toto město věnné. Navíc vám poradíme kam jít, která místa navštívit a také, kde si můžete pochutnat.

Kam jsme vás zavedli 5. srpna?

Do města, jehož znak tvoří na stříbrném štítě černá orlice hledící doleva s červenou zbrojí a jazykem.

Do města, které má zachovanou středověkou strukturu s památkově významnou zástavbou se starými hradbami a bylo roku 1990 vyhlášeno městskou památkovou zónou.

Do města, které leží 110 km východně od Prahy, asi 11 km jižně od Pardubic a 120 km severozápadně od Brna.

Zavedli jsme vás do Chrudimi

Kdo a komu toto město věnoval a jak vznikl název města - nám řekla vedoucí Informačního centra Simona Klasová.

Mgr. Simona Klasová v Turistickém informačním centru v Chrudimi

Představila nám město, připomněla důležité historické milníky, a přidala i pár tipů a doporučila nám, co bychom rozhodně neměli vynechat, pokud se do Chrudimi vydáme. Ať už za kulturou nebo za sportem.

A až si město prošli, zašli jsme do Měšťanské restaurace, kde nám šéfkuchař Jaroslav Kopecký nabídl jako předkrm plněné žampióny, ochutnali jsme pravou českou cibulačku, jelení kýtu na červeném víně s brusinkami, připomněli jsme si jídlo našich předků - Horácký krupičník a navíc vám poradil, jak udělat ty nejlepší bramborové taštičky s jablky. Ty se nevaří, ale upečou se v troubě.

Zdena Kabourková a šéfkuchař Jaroslav Kopecký

Pokud máte chuť a čas - přijměte naše pozvání. Na výlet i ke stolu vás zve Zdena Kabourková.

Od Chrudimi směrem na jih se nížina zvedá k úpatí Vysočiny, kraji chudému, kde na polích roste více kamení než chleba. Ještěže se tu daří bramborám! A jídel z brambor tu najdete bezpočet: chlupaté knedlíky, bramborové špalíčky, pekáčky, kucmoch, trpalky, zmrazky čili bramborák, bramborové placky se škvarky atd, atd... Ani paní králka Žofie Bavorská (15. stol.) by jistě nepohrdla voňavým krupičníkem, pokud by byl řádně omaštěný a ozdobený domácí klobáskou. Měla smůlu, v dobách její slávy neměli o bramborách ani potuchy.

Horácký krupičník z Chrudimi

Horácký krupičník z Chrudimi

Suroviny:
50 dkg brambor varného typu C
šálek krupice
sůl podle chuti
domácí klobása
15 dkg prorostlého uzeného boku
sádlo na vymazání pekáčku
3 vejce
pepř a majoránka
česnek
15 dkg hrubé mouky

Brambory moučného typu oloupejte, pokrájejte na kousky a dejte vařit do mírně osolené vařící vody. Z měkkých brambor slijte vodu a hned do nich vmíchejte krupici. Zakryjte pokličkou a nechte krupici chvíli propařit. Do dobře rozmačkaných vychladlých brambor s krupicí vmíchejte prolisovaný česnek, pepř, majoránku, tři žloutky, nadrobno nakrájenou klobásku a vařený uzený bůček nakrájený na kostičky. Ochutnejte a dosolte podle potřeby.

Z bílků ušlehejte tuhý sníh, což se nejlépe podaří s přidáním špetky soli. Sníh lehce vmíchejte do směsi a tu urovnejte do pekáčku nebo zapékací keramické misky, předem dobře vymazané sádlem. Povrch můžete ozdobit kolečky klobásy. Nechte zapéct dočervena. Podávejte se salátem z kysaného zelí nebo nakládanou červenou řepou.