S knihou Cha cha chá, zasmál se Mordechaj se děti mohou vydat na cestu deseti stoletími historie Židů v Čechách a na Moravě

1. listopad 2020

Cha cha chá, zasmál se Mordechaj – tak zní název nové knihy, které nejmladším čtenářům umožňuje veselé putování židovskou historií. Jejich průvodcem je hodinářský učeň Mordechaj, který v otcově dílně upustí na zem vzácné rabínovy hodiny a s nimi rozbije i čas. Tím začne jeho cesta deseti stoletími historie Židů v Čechách a na Moravě

Zbrklý hodinářský učeň Mordechaj, jehož příběh se vine ilustrovanou knihou o dějinách Židů, se narodil v 19. století, ale po rozbití rabínových hodin se najednou ocitl ve službách židovského obchodníka Ibráhíma ibn Jákúba, z jehož pera pochází první historická zmínka o Praze. Proč se příběh odehrává právě mezi 10. a 19. stoletím, vysvětluje jeden z autorů knihy Tobiáš Smolík.

Tobiáš Smolík: „My jsme toto rámování zvolili z toho důvodu, že o židovské kultuře a dějinách se často mluví přes události holocaustu, moderního antisemitismu a další události 20. století. To jsou samozřejmě témata, která je potřeba probírat a dál o nich mluvit, ale je škoda, pokud zůstanou jako jediná témata. Abychom se tomuto narativu skrz něco vyhnuli, rozhodli jsme se použít příběh, o němž si myslíme, že ještě nebyl dost vyprávěn, a to jsou společné dějiny Židů a majority u nás v prostředí Čech a Moravy.“

Druhým autorem knihy je spisovatelka a lektorka Klára Smolíková.

Klára Smolíková: „My jsme věděli od začátku, že to nemá být encyklopedie nebo přehledová publikace, a chtěli jsme využít sílu příběhu, protože příběh, vyprávění a zápletka udrží pozornost toho posluchače a zároveň to penzum informací z židovských dějin a kultury je na mladého čtenáře poměrně slušné. Snažili jsme se to i odlišit graficky, takže velmi snadno bez přemýšlení každý, kdo prolistuje knížku, pozná, co jsou ilustrace a text příběhu, co jsou doplňkové informace, které vysvětlují jednotlivé termíny nebo svátky, nebo to, co běžný čtenář nezná. Také tam jsou přehledové dvoustrany představující vždy nějaké století.“

A právě v každém století na Mordechaje čeká nějaký úkol. Když ho splní, přejde do století dalšího. Knihu doplňují bohaté ilustrace výtvarníka Vojtěcha Šedy, o němž Tobiáš Smolík říká.

Kniha Cha cha chá, zasmál se Mordechaj

Tobiáš Smolík: „Dokázal se poprat s ohromným množstvím historických podkladů, kterými byl zahlcován, protože tato knížka vznikla ve spolupráci se současnými akademiky, kteří jsou odbornými garanty, je to docentka Šedinová a docent Sládek z Filosofické fakulty. Snažili jsme se být hodně věrní dobovým reáliím a současným poznatkům o nich a to jak na úrovni textů, tak na úrovni obrázků. Takže jsme měli nemalé nároky na výtvarnou složku a i ta procházela odbornou korekturou, aby to nebyl nějaký kouzelný pohádkový bezčasový středověk, ale opravdu jednotlivá století s jejich specifickou kulturou, která se projevuje na úrovni oblečení, účesů či architektury. To všechno on do toho musel dát a popral se s tím opravdu se ctí.“

Ke knize Cha cha chá, zasmál se Mordechaj vzniká také výstava, která bude putovat po knihovnách, školách a muzeích.

Spustit audio