Rychnovská radnice se chce v letošním roce pustit do rozsáhlé rekonstrukce čistírny odpadních vod

4. leden 2021 08:45
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Rekonstrukce čistírny odpadních vod v Novém Bydžově

Rychnovská radnice počítá i v letošním roce s ekonomickými komplikacemi, souvisejícími s koronavirem, přesto se chce pustit do rozsáhlé opravy čistírny odpadních vod. Přes 80 miliónů korun chce město navíc zaplatit z vlastních zdrojů - bez úvěru i bez dotace.

Čtěte také

Město podle nezávislého starosty Jana Skořepy uvažovalo při sestavování rozpočtu na rok 2021 podobně jako před rokem. Už tehdy počítalo s určitým ekonomickým ochlazením, kterému přizpůsobilo výdajovou stránku rozpočtu.

„Přemýšlíme úplně stejně. Ten rok 2021 je v příjmové části ještě o miliony nižší, protože covid přinese nějaké hospodářské problémy, tam očekávám osobně dopady. A neumím to odhadnout, ale myslím si, že jsme a budeme připraveni."

Jak to bude vypadat s investičními akcemi v roce 2021?
„Na rok 2021 je tam asi 49 milionů korun. V zásadě dodržíme objem investic tak, jak jsme jej počítali i na rok 2020. Čili, popravdě řečeno, pokud nenastane žádná totální katastrofa, myslím neočekávaných rozměrů, tak si myslím, že se bude v Rychnově standardně investovat, splácet dluhy, vše bude fungovat a peníze na to budeme mít."

Dvůr Králové nad Labem chystá modernizaci čistírny odpadních vod

„Největší investice, kterou připravujeme a která by měla začít právě v roce 2021, je totální rekonstrukce stávající čistírny odpadních vod. Ta bude v rozpětí 80 až 90 milionů korun, to je podle rozpočtu. Samozřejmě reálná cena bude určena až po výběrovém řízení."

„A počítáme, že bychom ji v letech 2021 až 2022 s doplatkem v roce 2023 zvládli z vlastních zdrojů. Nečerpali bychom na ni žádný úvěr a dokonce ani dotaci. Protože dotace mají jednu podmínku, že se do 15 let musí vrátit na poplatcích a my nechceme zbytečně zatěžovat občany. Takže počítáme, že tuto velkou investici do vodohospodářské infrastruktury zvládneme z vlastních zdrojů."

Čtěte také

Už jsme se k tomu vlastně trošku přiblížili, protože Rychnov nad Kněžnou jako jedno z mála měst nezvedl cenu vodného a stočného. Udržel ji nízkou, možná nejnižší v celém regionu.

„To byl určitý závazek a je naprosto racionální a spočítaný. To není žádné zbožné přání nebo politický kalkul. Cena je reálná a odráží reálné náklady. Vypověděli jsme smlouvu, a to hlasy všech zastupitelů, se současným provozovatelem po 20 letech."

„Město založilo svoji vlastní společnost a budeme mít veškeré náklady a nakonec i investice pod kontrolou. A tím pádem si můžeme dovolit udělat to, co bylo řečeno, že možná v širokém okolí máme nejnižší cenu vodného a stočného. Ale je to cena reálná," dodává nezávislý starosta Rychnova nad Kněžnou Jan Skořepa s tím, že jediným poplatkem, který od nového roku obyvatelům ve městě naroste je platba za svoz odpadu. Ta se mění poprvé po více než 10 letech.

autoři: Tomáš Lörincz , baj
Spustit audio

Související