Rudník na Trutnovsku se dočká autobusového terminálu. Bude na něj použit speciální bílý cement

27. listopad 2022 07:48

Stavbaři mají za sebou zhruba polovinu prací na autobusovém terminálu v Rudníku na Trutnovsku. Jeho stavba se musela odkládat, obci se z počátku nedařilo získat dotaci. Nakonec z celkových 11 milionů korun zaplatí z rozpočtu miliony pouze dva. Zatím v místě fungují dvě provizorní zastávky, jejich umístění však není optimální a přináší časté dopravní komplikace. 

Čtěte také

„Bylo tady to otáčení komplikované. Zejména když přijely dva větší autobusy a třetí pak měl problém se otočit,“ popisuje řidič autobusu Roman, jak vypadala situace na dřívější zastávce. „S ohledem na bezpečnost naši a také hlavně cestujících, to bylo hodně složité.

Na tomto místě se kříží linky ze tří směrů, z Hostinného, z Trutnova a Vrchlabí.

„Když se nám tu křížily tři autobusy, tak ten prostor byl naprosto nedostačující. I místa, kde na své spoje čekali občané, říká nezávislý starosta Pavel Steklý.

Stavbaři mají za sebou zhruba polovinu prací na autobusovém terminálu v Rudníku

Nový terminál by měl být prostornější, vznikne zázemí pro cestující a také pro autobusy bude pohyb jednodušší. „Terminál by měl být průjezdný, autobusy tady nebudou muset couvat, jako to mu bylo dříve. Z jedné strany přijedou a druhou stranou vyjedou.

Čtěte také

V současné době se čeká na vhodné klimatické podmínky, aby se do konce roku mohla dokončit první etapa stavby. „A to je vylití monolitického stropu střechy. Vše je v současné době připraveno a zakryto. Čekáme jen na tu správnou chvíli a vhodný čas.

Starosta přiznává, že stavba má mírný skluz, ale práce by se prý měly stihnout v termínu. „Z toho důvodu, že používáme technologii poměrně speciální a možná i ojedinělou v České republice. Jde o použití bílého cementu, který zajistí, že se stavba nebude ničím natírat, maximálně se použije nástřik proti možným graffiti.

Než se nový terminál otevře, budou tu nadále fungovat dvě provizorní zastávky. „Jednu zastávku jsme museli přesunout za současnou budovu železářství, kde je odstavná plocha před parkovišti.

Čtěte také

Další nouzová zastávka je u prodejny potravin, kde je poměrně malý prostor. Podle řidiče autobusu Romana, je to nešťastné provizorní řešení. „Jak je vidět, tak je to také velmi nevyhovující. Teď jsme se tu třeba sjeli zrovna dva a já mám naštěstí teď malý autobus, takže se vejdu. Ale s větším se musím jezdit otáčet támhle nahoru.

Věří, že až bude nový terminál, už tu dopravní komplikace nebudou. V to doufají i místní.

„Bude to hezké, skoro jako ve městě, říká seniorka, která prý autobusem jezdívá poměrně často.

Spustit audio

Související