Ruční zvonění na kostelní zvony má přísná pravidla: zvládají je ale i děti

7. červenec 2023

Zvonění na mše, pohřby a nebo třeba svatby. Z kostelů se ozývá po staletí. Někde už je zautomatizované, ale ve velké části kostelů se o něj stále starají zvoníci. Často začínali jako děti a znalosti a dovednosti si předávají několik generací.

Ruční zvonění na kostelní zvony patří mezi dovednosti, které se v mnoha rodinách dědí už několik generací. Někde zvoní i malé děti. 

Zvoníci v Česku

Římskokatolický farní kostel sv. Jakuba Většího v Červeném Kostelci. Ve věži postavené mimo budovu jsou zvony Ivan, Jakub a Jan. Na ten největší, který má asi 600 kilo, právě zvoní Sebastian, prostřední obsluhuje jeho sestra Noemi a nejmenší teprve osmiletý Maxmilián.

Nejnáročnější je zvonění při úmrtí papeže nebo zvolení nového. To trvá hodinu. Naposledy se zapojili zástupci všech rodin.

Jejich otec Jan Mach sám začínal jako dítě, jen pár týdnů po sametové revoluci. Své potomky do kostela vodil od malička: „Už v nějaký těch třech letech s vámi dítě tahá ten špagát, samostatně na ten nejmenší pak zvoní od pěti let." Machovým to jde skvěle, i přes svůj věk jsou zkušení zvoníci. Začátečníka prý zkušené ucho pozná.
„Když by přišel někdo, kdo nemá cit, tak mu to začne, jak mi říkáme klinkat, zvon zvoní jen na jednu stranu," doplňuje Jan Mach.

Čtěte také

Machovi se v tomhle kostele střídají s dalšími dvěma rodinami. I u Hejnových už velkou část zvonění zajišťují děti. „Máme tři kluky, tři holky, když jsme všichni doma, tak se všichni střídáme," říká Eva Hejnová. S úsměvem dodává, že s manželem Ondřejem děti z domova kontrolují: „Otevřeme okno a kontrolujeme je, manžel to slyší dobře."

Každá událost má svá přísná pravidla

Každá událost má svá pravidla, týkají se délky a intenzity zvonění.Nejnáročnější je zvonění při úmrtí papeže, a nebo zvolení nového. To trvá hodinu, naposledy se tak zapojili zástupci všech rodin. „Obvolali jsme všechny rodiny a postupně se vystřídali všichni," říká Eva Hejnová.

Zvoníci v Česku

Třetí rodinou jsou Kafkovi, teď už Štěpánovi. Ti zvoní od roku 1959, kdy se zvony po předválečném zrekvírování do kostela v Červeném Kostelci vrátily. Marie Štěpánová říká, že rady se zvoněním si nevěděli jen jednou, při odstoupení papeže Benedikta XVI. „Protože to se naposledy stalo, když náš kostel ještě ani nestál."

Zvoníci jsou v Červeném Kostelci vidět z ulice a často tak bývají atrakcí pro turisty i místní. Ti je zvědavě pozorují. 

Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...

Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka

hurvinek.jpg

3 x Hurvínkovy příhody

Koupit

„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka