RS virus, covid nebo chřipka. Ochrana a očkování proti nim. Radioporadna s prof. MUDr. Jiřím Beranem

12. září 2023

Radioporadna věnovaná očkování. Do Česka dorazila vůbec první vakcína proti RS virům. Co tyto viry způsobují, pro koho jsou nebezpečné? Kdo by měl o očkování uvažovat? Může se očkování kombinovat s vakcínami proti covidu a chřipce? A jaká je účinnost vakcíny? 

O tom všem si povídáme s prof. MUDr. Jiřím Beranem z Centra očkování a cestovní medicíny v Hradci Králové.

Co to tedy vlastně je RS virus a jak se projevuje?
RS je zkratka počátečních písmen, respirační syniciální virus. Je to virus, který se objevuje povětšinou na severní polokouli během zimních měsíců a na jižní polokouli potom během našich letních měsíců. Čili v průběhu výskytu akutních a respiračních infekcí se virus řadí mezi běžné akutní respirační viry. A dá se jen velmi těžce rozlišit klinicky od těžšího průběhu chřipky.

Určitě bych vakcínu proti RS viru doporučil lidem nad 60 let. Čím dříve po šedesátce si ji nechají senioři aplikovat, tím lépe pro ně.
prof. MUDr. Jiří Beran z Centra očkování a cestovní medicíny v Hradci Králové

Už před přibližně 20 lety jsme zjišťovali pomocí polymerázové řetězové reakce u přibližně 1600 lidí starších 60 let během dvou sezón, jak se u nich vyskytuje RS virus. A zjistili jsme, že někdy v říjnu přicházejí tzv. rhinoviry, po nich přicházejí koronaviry a potom před Vánoci se poprvé objevuje v populaci RS virus.

Čtěte také

Ten je potom vytlačen úplně těsně před Vánoci chřipkovým virem a po Novém roce se začíná objevovat epidemie chřipky. Ten virus sám o sobě dokáže způsobit velmi závažné onemocnění plic, které je velmi těžce léčitelné, protože neexistuje kauzální léčba. Nemáme přímo antivirotikum, kterým bychom byli schopni zabránit rozvoji této infekce, proto je léčba jen symptomatická.

Poznáme tedy příznakově, jestli jde o RS virus, covid nebo chřipku?
Velmi těžce se to dá od sebe rozeznat. Ten průběh, když je těžký, tak se říká v učebnicích, že by to zkušený klinik mohl poznat rozdílem poslechově na plicích, ale já osobně jsem ten rozdíl nikdy neviděl.

Ještě jen krátkou poznámku k tomu, že onen virus je velmi významným patogenem u právě narozených dětí s tím, že u nich způsobuje závažné onemocnění plic.

Proč se tedy nevytvořily vakcíny? Nejdříve pro ty novorozence?
To souvisí s tím, že se vždy ve vývoji vakcín jde do vývoje vakcín u dospělých lidí, kde je imunitní systém plně vyvinout a můžeme vidět, co onen imunitní systém udělá.

Čtěte také

Kdežto pokud chceme zabránit tomu, aby onemocnění vzniklo u právě narozených dětí, tak nemáme mnoho možností, protože jejich imunitní systém zpočátku během prvních měsíců by na takovou vakcinaci skoro vůbec neodpověděl. To je jeden důvod.

A druhý důvod je to, že by ona imunitní odpověď přišla až po nějaké době, a to by mohlo být pozdě. Proto se zvolil koncept toho, že by se mohly očkovat v určitém gestačním věku, čili v určitém týdnu těhotenství, těhotné ženy právě proti RS viru s tím, že by pasivně protilátky přenesly na dítě. Tak by v prvním půlroce bylo dítě chráněno díky očkování maminky.

Teď vakcína proti RS viru pro seniory. Doporučil byste ji lidem nad 60 let?
Určitě bych ji doporučil lidem nad 60 let. Myslím si, že čím dříve po šedesátce si ji nechají senioři aplikovat, tím lépe pro ně. Protože jejich imunitní systém stárne a například aplikace vakcíny řekněme po pětaosmdesátém věku nemá tak kýžený efekt z hlediska imunitní paměti, nikoliv ochrany, jako u šedesátiletého nebo pětašedesátiletého seniora.

Jiří Beran a Pavla Kindernayová ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Doporučuji tedy každému, kdo se chce chránit proti tomuto onemocnění, je potřeba jedna dávka očkovací látky. Bohužel ona vakcína je v současnosti velmi drahá, nicméně už se ukazuje, že alespoň polovinou částky by mohly zdravotní pojišťovny přispět.

Celou radioporadnu s prof. MUDr. Jiřím Beranem z Centra očkování a cestovní medicíny v Hradci Králové si můžete poslechnout v našem audioarchivu.

Spustit audio

Související