Rozlučkový závod! Cyklista Jan Bárta ukončí svoji úžasnou kariéru při Velké ceně Hradce Králové

7. září 2023

Jestli máte rádi cyklistiku a rádi jezdíte na kole, tak si určitě nenechte ujít letošní Velkou cenu Hradce Králové, což je jeden z nejstarších cyklistických závodů u nás. Poprvé se hradecká Velká cena jela už v roce 1964, letos se pojede zase a to v neděli 10. září na Masarykově náměstí. 

Přišel vás pozvat organizátor akce, také bývalý profesionální cyklista a zakladatel týmu Rafkárna Ondřej Rybín. Který s sebou přivedl jednu velkou cyklistickou hvězdu, která se bude právě v neděli loučit oficiálně se svou cyklistickou kariérou. A je to několikanásobný mistr republiky a účastník Gira, Tour de France i olympiády, cyklista Jan Bárta.

Ondřej Rybín a Jan Bárta ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Tak co vás to napadlo už se rozloučit s cyklistikou?
Jan Bárta: Tak popravdě, bude mi letos už 39 let, a to už je požehnaný věk pro cyklistu. A jaksi to ve mně časem uzrálo, mám doma dvě děti a člověk se chce věnovat i jiným věcem než ježdění na kole. Jezdím za Elkov Kasper v Hradci Králové už šestým rokem a proto pojedu tady v Hradci Králové kritérium, dá se říci, jako takový rozlučkový závod s mojí kariérou.

Chtěli jsme z tohoto závodu udělat doslova festival cyklistiky s bohatým doprovodným programem. A dál tuhle myšlenku rozšiřujeme.
Ondřej Rybín, bývalý profesionální cyklista, organizátor Velké ceny Hradce Králové, zakladatel týmu Rafkárna

To budou asi velké emoce, ne?
Jan Bárta: Určitě. Já mám Hradec rád, studoval jsem v Pardubicích, což je kousek, je tady taková ta rivalita. Ale mám tady spoustu známých a Hradec se mi líbí jako město, také ten tým je vynikající a myslím si, že i nedělní kritérium je krásný závod s velkou tradicí. Je to spousta let, co se to koná.

Čtěte také

Kolik roků jste Honzo prožil v sedle kola při profesionální cyklistice?
Jan Bárta: Začínal jsem s cyklistikou asi ve 14 letech a jako profesionál jsem začal závodit v roce 2005. Pak jsem na nějaký rok vypadl, ale vrátil jsem se. Musel jsem překonat takovou krizi, spousta týmů končilo, nebylo moc kde jezdit. Ale asi mě to posílilo a pak jsem se dostal zase nahoru.

Co patří mezi vaše největší úspěchy v kariéře? 
Jan Bárta: Byl jsem dvakrát na olympiádě, třikrát na Tour de France, asi největší úspěchy jsem měl na mistrovství světa, kde jsem byl v časovce sedmý. Nebo na Tour de France jsem byl v časovce třetí a celkově jsem byl na Tour de France jeden rok dvacátý pátý. To jsou asi z mého pohledu největší úspěchy.

Takže Tour de France je nejvyšší meta pro cyklistu?
Jan Bárta: Tour de France je úplně jiný závod než všechny ostatní. Myslím si, že tam, když se člověk dostane třeba jen jednou, aby viděl ten rozdíl, je to něco neskutečného. Je to obrovská popularita ve vnímání cyklistiky ve Francii. Pro Francouze je cyklistika spíše něco jako náboženství, vnímají to úplně jinak. Každý to může vidět v televizi.

Pokud vezmete své děti, mohou si zazávodit a třeba se z nich jednou stanou také olympionici nebo účastníci Tour de France.
Jan Bárta, cyklista

57. ročník cyklistické Velké ceny Hradce Králové se pojede v neděli 10. září na Masarykově náměstí. A bude to opravdu velkolepé. Co všechno nás čeká?
Ondřej Rybín: Věřím, že už je téměř vše připraveno. Nicméně ty hlavní přípravy, které se musí odpracovat, tak ty teprve přijdou. Já jsem velice rád, že pozvání přijal právě Honza Bárta a přijal i tu možnost se tady rozloučit s kariérou. A jestli můžu prozradit, tak Honza se zúčastní sprintu na 50 metrů, což je takový exhibiční sprint ve čtyřech lidech eliminačním způsobem, na který naváže jakoby hlavní závod, Velká cena. Bude to slavnost s zakončením Honzovy skvělé kariéry.

Čtěte také

Ondřeji a co vy? Troufnul byste si ještě jet s Honzou?
Ondřej Rybín: Ten sprint by mi docela seděl, nicméně vzhledem k organizačním povinnostem se toho nemohu účastnit.

Vy jste přišli před lety s nápadem udělat z tohoto závodu doslova festival cyklistiky s bohatým doprovodným programem. Bude to tak i letos?
Ondřej Rybín: Snažíme se na tom neustále pracovat a dále rozšiřovat tuhle myšlenku. Tedy kromě multisportovního odpoledne bude ještě program dětského dne, který jsme oproti loňskému roku výrazně posunuli. Děti se mohou těšit na autobus dopravního podniku, na velký skákací hrad, autíčka od Besipu, slalom na odrážedlech a novinkou letošního roku je i lev Gustík, který tam bude bavit všechny děti. A bude jim i rozdávat v cíli závodů medaile a drobné ceny.

Slyšel jsem, že se bude závodit i na koloběžkách a v běžeckých disciplínách?
Ondřej Rybín: Ano, to je novinka. Budou dětské závody v běhu, takzvaná Hradecká pětka, což je běh na 5 km pro muže, ženy. A ještě i vložené štafety k tomuto závodu.

Čtěte také

Bude něco i pro hobíky cyklisty? Nebo ti se budou jen koukat?
Ondřej Rybín: I vy se můžete zúčastnit v podstatě všeho. Běhu, koloběžek, pak je tam pro hobíky připravena i cyklistika v rámci Velké ceny. To je vložený závod amatérů, respektive Masters nad 40 let, muži do 40 let startují v hlavním závodě.
Jan Bárta: Tam já se chystám příští rok, na závod 40+.

Takže zveme celé rodiny na neděli.
Ondřej Rybín: Zveme celé rodiny, zveme v podstatě všechny, kteří mají rádi sport a chtějí strávit příjemné odpoledne v centru Hradce Králové.

Honzo, vy se budete loučit s kariérou, ale láska k bicyklu vás asi neopustí a budete jezdit dál na kole. To nejde jen tak pověsit na hřebík, ne?
Jan Bárta: Určitě budu jezdit dál, protože cyklistika je krásná. Dostanete se na nádherná místa, do hor, člověka to jen tak nepustí. Určitě budu jezdit pro radost a myslím si, že i ostatní cyklisté jezdí pro radost a závodění je jen něco navíc. Já bych vypíchnul, že celé kritérium začíná závodem dětí, a já jsem vlastně díky podobnému náborovému závodu dětí začal na kole závodit. Takže pokud vezmete své děti, mohou si zazávodit a třeba se z nich jednou stanou také olympionici nebo účastníci Tour de France.

To je velká výzva. V kolik začínáte v neděli?
Ondřej Rybín: Začínáme v 11:45 dětskými závody v běhu a potom celý program plyne v podstatě po půlhodině po kategoriích dál.

Celý den na Masarykově náměstí bude v neděli 10. září v Hradci Králové spojen s cyklistikou. Děkuj Ondřeji Rybínovi, ale také Honzovi Bártovi, že se stavili na kus řeči.

autoři: Jakub Schmidt , baj
Spustit audio

Související