Roškopovští táborníci propadli kouzlu polodrahokamů, herci neodolali legendě o sv. Vavřinci

1. srpen 2018 10:05

Roškopov 1+1 aneb jeden měsíc a jeden týden otevřeného prostoru 2018 v Roškopově u Staré Paky nabídl i letos oblíbený týden s kamenářskou dílnou pro začínající a pokročilé sběratele polodrahokamů. 

Tábornický pobyt v magické podkrkonošské krajině byl spojený nejen se sběrem, poznávaním a vlastnoručním řezáním a leštěním polodrahokamů, ale i s domácí atmosférou, která je charakteristická pro všechny roškopovské dílny. Ty se pod vedením zapsaného spolku OPEN ART, z.s. konají už po sedmnácté.

Po mladých hledačích pokladu, které provázel Václav Mencl, šéf novopacké klenotnice, jsme pátrali společně s vedoucí roškopovského týbora Kateřinou Krejčí. V prvních dnech pobytu byli totiž „kamenáři" tak zaujati sběrem polodrahokamů, že když jsme za nimi vezly oběd, nevěděly jsme přesně, kam až se kopcovitou krajinou posunuli:

V roškopovských dílnách se skoro všichni znají, je málo těch, kteří tam přijedou jen jednou. A když vyrostou, mnozí se tam vracejí jako praktikanti. Kouzlo místa působí i na dospělé.

„Myslím, že dětem především vyhovuje, že jde o malý tábor s domácí atmosférou, kontaktem s vedoucími, kteří mají zájem, aby to v týmu fungovalo a všichni si to užili. Proto chci poděkovat všem, kteří nám pomáhají. Naši táborníci mě překvapují každoročně, jsou invenční a tím nás zároveň isnpirují," přibližuje Kateřina Krejčí.

V Letních dílnách v Roškopově tvoří ti, kteří jsou sami sebou. Tábor stojí na atmosféře a nadšení

Výstup z fotografické dílny pro začátečníky v Roškopově 2017

Tvoří s japonským loutkohercem, pronikají do tajů, technologií a postupů filmové tvorby, objevují a zachycují svět, který nemá hranice, nazkoušejí muzikál a scénické tance, hledají polodrahokamy. V Letních dílnách v Roškopově, které pořádá OPEN ART, z. s., se nudí jen málokdo. A většina táborníků se tam ráda vrací, dokud to ještě jde. Když už to nejde (dovrší 18 let), pak se hlásí jako praktikanti.

A upozorňuje, že v Roškopově a okolí jsou spokojení i dospělí.

„Vloni tu herec a režisér Jirka Jelínek, zakladatel divadla Dno připravil „dospělé" představení na regionální téma. Když letos skončila výtvarně - divadelní dílna Nebe, peklo, Roškopov, kterou Jiří vedl společně s Bárou Čechovou (mj. spolupracovnicí divadel Buchty a loutky a Minor), pustil se do přípravy světové premiéry autorské variace na legendu o sv. Vavřinci, který je patronem staropackého kostela," dodává k dalšímu roškopovskému dění.

Hudební a taneční taškařice „Život a smrt svatého Vavřince aneb Převeliké smažení" s loutkami, živou hudbou a s devíti herci z šesti divadel (Polárka Brno, Divadlo rozmanitostí Most, Minor a Puls Praha, Lampion Kladno a Národní divadlo Roškopov) se připravovala v roškopovské sokolovně. Místní i přespolní ji pak viděli mj. u kostelů sv. Vavřince ve Staré Pace a v Jilemnici.

autoři: Milan Baják , VaW
Spustit audio