Romistika slaví 30 let od svého založení. I letos mohou zájemci o studium posílat své přihlášky

12. únor 2022

U zrodu romistiky stála docentka Milena Hübschmannová, česká vědkyně, která nejpodstatnější část své odborné práce zasvětila Romům.

Čtěte také

„Zprvu učila Milena Hübschmannová úplně sama, proto se romistika moc často neotevírala. Tehdy šlo o sdružené studium na pět let. Já jsem měla to štěstí, že jsem mohla u docentky Hübschmannové studovat od roku 1996,“ říká Helena Sadílková, vedoucí Semináře romistiky na Katedře středoevropských studií Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.

Zakladatelka oboru, docentka Milena Hübschmannová, vedla studium jako pracoviště výrazně multidisciplinární a jako pracoviště zaměřené na studium problematiky v terénu skrze dlouhodobý kontakt s Romy samotnými.

„Tenkrát to hodně stálo na ní, i když jí už tehdy s výukou pomáhal doktorant Jan Červenka, který na Filozofické fakultě i zůstal. Když v roce 2005 Milena Hübschmannová zemřela, byl to on, kdo Seminář romistiky zachránil. Když se otevíral nový akademický rok, byl schopen sehnat kolegy, kteří by byli ochotni a schopni studium zaštítit. Dodnes je proto možné romštinu a romistiku na Filozofické fakultě studovat.“

Do konce února je možné přidat přihlášku ke studiu na některý z oborů na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy.

„Pokud někdo o studiu romštiny a romistiky ještě uvažuje, rozhodně budeme moc rádi, pokud přihlášku pošle. Letos otevíráme tříleté bakalářské studium, na které je potřeba poslat přihlášku do konce února. Pokud má někdo bakalářské studium za sebou a romistika by ho lákala, může se letos přihlásit i na dvouleté magisterské studium, kde se přihlášky posílají do konce března.“

Jaké jsou potom kompetence absolventa a pracovní uplatnění toho, kdo vystuduje romistiku?

Helena Sadílková (vpravo)

„Velká část našich absolventů začíná už během studia pracovat v neziskovém sektoru. Což vlastně odráží to, v jaké sféře se témata spojená s Romy řeší nejintenzivněji. Někteří z nich ale pracují i ve státních institucích – na ministerstvech, v Muzeu romské kultury v Brně, na akademické půdě. Je tu i možnost pokračovat v doktorském studiu a podílet se na akademickém provozu.“

„Další skupina absolventů se uplatnila jako dokumentaristé, publicisté, novináři, atd. A jsou velmi úspěšní. Nezabývají se jenom romskými tématy. Podle nich během studia romistiky nejvíce získali schopnost kriticky přistupovat k informacím a ke zdrojům informací. Tato věc se sice obecně rozvíjí na vysoké škole, ale ve vztahu k Romům je to ještě náročnější a citlivější otázka.“

Spustit audio