Režisérku Lenku Wimmerovou nadchl kostel v Šonově a Broumovsko se tak stalo její srdeční záležitostí

11. prosinec 2021

Magazín o zdravém životním stylu. Chcete být fit, vědět co se nosí a poznat zajímavé osobnosti? Poslouchejte Šarm:

  • 00:37 Vánoční rozhovor s režisérkou Lenkou Wimmerovou
  • 03:56 Floristka Radka Jedličková a vánoční tradice a zvyky
  • 08:02 Vezmeme vás na hostinu českého designu
  • 13:00 Hubnutí s výživovou poradkyní Martinou Jandovou
  • 17:12 Kateřina Cajthamlová a redukční diety
  • 20:35 Představíme vám růžový olej

Se jménem režisérky a scénáristky Lenky Wimmerové se vám možná vybaví televizní minisérie Božena nebo Soukromé pasti. Víte ale, že Lenka žije už několik let na starém statku na Broumovsku?

Šarm není pouze jedna věc. Je to souhrn nejrůznějších lidských kvalit.
Lenka Wimmerová, režisérka a scénáristka

Zajímalo nás také, jak Lenka Wimmerová prožije Vánoce?

„Poslední roky prožívám Vánoce velmi komorně na svém statku na Broumovsku. Většinou jsem jen se svojí maminkou. Ona miluje kapra a já jsem se naučila mít ho ráda kvůli ní. Takže máme klasicky obalovaného kapra a bramborový, v našem případě spíš vlašský salát."

„Cukroví peču, naučila jsem se to právě od mámy. A peču ho celý prosinec s velkou vášní."

Jak se stal právě Broumov její srdeční záležitostí?

Čtěte také

„Mojí srdeční záležitostí se stal Broumov velmi zvláštně. První setkání proběhlo, když jsem otevřela knihu Obrazy z dějin české architektury a tam je jedna kapitola věnována právě Broumovsku. Je tam zobrazen kostel svaté Markéty v Šonově a já jsem ho už nikdy nedokázala vypudit z hlavy."

„Když jsem potom přemýšlela o tom, že se odstěhuji z Prahy a koupím nějakou nemovitost, tak jsem uviděla fotografii statku. A jela jsem se na něj podívat hlavně proto, že byl na Broumovsku nedaleko onoho kostela. Takže mne něco do tohoto úžasného výběžku naší země podvědomě přitahovalo."

„Ten statek jsem nekoupila hned, ještě jsem hledala jiné nemovitosti, ale zase jsem se k němu v nějakém čarovném kruhu vrátila."

Natočením dobového filmu si Lenka splnila svůj životní sen. Na čem pracuje teď a co by si přála do příštího roku?

Čtěte také

„Momentálně pracuji na adaptaci knihy Pavly Horákové Teorie podivnosti. Píšu scénář, režírovat by to měla Tereza Kopáčová. A roky bych si přála natáčet o Zikmundovi Lucemburském, ale na to tady v Čechách není odvážný producent. Stále čekám, že se někdo takový objeví."

Koho si Lenka představí pod pojmem Šarmantní osobnost?

„Šoubyznys je plný šarmantních lidí, takže se mi vybaví mnozí. Ale jako první mi na mysl přichází Hana Maciuchová, se kterou jsem pracovala na filmu Nespavost. Šarmantní osobností pro mne byla nejen svojí přirozenou elegancí, vitalitou a vzhledem, ale i svými názory, humorem i velkorysostí. Šarm není jedna věc. Je to souhrn lidských kvalit. A těch Hana Maciuchová měla spoustu."

Lenka Wimmerová ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Lenka Wimmerová

filmová scenáristka a režisérka, vystudovala FAMU. Natočila seriál TERAPIE II, je spolutvůrkyní úspěšné série TV filmů SOUKROMÉ PASTI. Natočila několik výrazných TV filmů - NESPAVOST (2010, ELSA za nejlepší TV film roku), TCHÝNĚ A UZENÝ (2011), KOZY LÉČÍ (2013). V roce 2021 uvádí Česká televize její 4dílnou minisérii BOŽENA.

To vše a ještě mnohem víc v magazínu o životním stylu Šarm v sobotu po 18 a neděli po 11 hodině. Na setkání s vámi se těší Lada Klokočníková.

Spustit audio

Související