Rekordní vedra potrvají nejméně do pátku

00747380.jpeg

Zejména malé děti, starší lidé a chronicky nemocní by při vysokých teplotách vůbec neměli vycházet ven. Důležité jsou i další rady.

My jsme se proto telefonicky spojili s ředitelem Zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje Jiřím Maškem.

Tropy se nad Českou republikou udrží do pátku, kdy může být až 36 stupňů Celsia. Parné počasí ale budou doprovázet silné bouřky, někdy i s krupobitím a nárazovým větrem.

V sobotu se pak ochladí o deset stupňů, až do příštího týdne by mělo být maximálně do 24 stupňů. Sobota ještě proprší, zamračenou oblohu by pak ale mělo vystřídat polojasno.

Vysoká vzdušná vlhkost v současných horkých dnech dělá potíže hlavně lidem s nemocným srdcem a astmatikům. Špatně se dýchá ale i zdravým lidem, kteří jsou na to citliví.

Při zvýšené vlhkosti vzduchu se tělo tolik neodpařuje, takže je přehřáté. Lidi pak trápí bolesti hlavy, slabost, celková únava s bolestmi svalů a kloubů. Lékaři radí dostatečně pít, v tomto počasí zhruba tři litry denně. Základem má být čistá voda, může být z vodovodu nebo pramenitá s nízkou mineralizací. Alkohol je lépe vynechat.

Přes den by okna měla být zastíněna, větrat se má ráno a večer, kdy je venkovní vzduch chladnější. Průvan přináší jen zdánlivou úlevu, hrozí nachlazení.

Na jídelníčku by v horkých dnech neměla být těžká jídla jako smetanové omáčky a knedlíky, spíše lehčí zeleninová jídla, saláty a ovoce. Dobré jsou polévky, protože s potem ztrácí tělo sůl, a slané polévky mu ji dodají.