Ragú ve staré francouzštině znamená povzbudit chuť. Krůtí ragú se zeleninou to zvládne hravě

Pokrm z nadrobno nakrájeného dušeného masa, vnitřností nebo výjimečně i zeleniny, to je ragú. Podává se s hustou pikantní omáčkou, která je výsledkem pomalého dušení. Název ragú pochází ze staré francouzštiny, sloveso „ragoûter“ lze přeložit jako povzbudit či nadchnout chuť.

Ragú se skvěle hodí do těstovin, ale samozřejmě si ho můžete dát jen tak. Stejně tak se nemusíte soustředit jen na maso, i vegetariánské verze stojí za vyzkoušení. Například houbové ragú je velká lahůdka. Ale ragú můžete připravit například i z lilku nebo z brokolice.

Příprava skvělého krůtího ragú není náročná. Jedná se o kostky krůtího masa podušené doměkka. Skvěle ochucené kousky měkkého masa, které se vám rozpadá pod vidličkou. Milujeme ragú.

Vepřové ragú

Suroviny: krůtí maso 500 gramů - prsa, 2 cibule, 3 mrkve, 5 rajčat menších, 1 pórek, zelená paprika, sterilované kukuřice, kuřecí vývar, 1 lžička provensálského koření, sádlo, sůl, pepř

Postup: Na sádle zpěňte drobně nakrájenou cibuli a mrkev. Když cibule zesklovatí, přidejte na kostky nakrájené krůtí maso, míchejte ho a opékejte, až se zatáhne. Pak přidejte drůbeží vývar nebo kostku bujonu, provensálské koření, sůl, pepř, na drobné kostičky nakrájená rajčata, podlijte vodou a duste zvolna asi 30 minut, dokud maso nezměkne.

Přidejte překrájené kukuřice, nakrájený pórek, papriku a zvolna vařte do změknutí zeleniny.

Nakonec osolte podle chuti a vmíchejte nasekanou zelenou petrželku.

Podávejte s vařenými těstovinami, rýží nebo bramborami.

Nejnovější recepty

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.