Radioporadna: Mgr. Zdeněk Polák - Kouzelná fyzika v praxi. Fyzika, která baví. Co je světlo?

3. duben 2015

Radioporadna - Mgr. Zdeněk Polák - Kouzelná fyzika v praxi. Fyzika, která vás bude bavit - Zajímavá osobnost je hostem Radioporadny Českého rozhlasu Hradec Králové každý všední den po 11 hodině.

Zdeněk Polák z Jiráskova gymnázia v Náchodě, účastník mnoha konferencí učitelů fyziky zaměřených na experimenty ve výuce, vám v naší Radiokavárně po 11. hodině přiblíží fyziku jak ji neznáte.

Například hrátky se světlem. Co je to světlo? Jaké má vlastnosti? Co je to barva světla? Co znamená bílé světlo. Jakou barvu mohou mít předměty? Je to co vidíme žluté skutečně žluté? Jak světlo vytváříme my a jak to dělá příroda. Co je to LASER, co je polarizované světlo. Co je za hranicemi světla?

Jaké jsou barvy předmětů, když se na ně díváme přes barevné fólie? Polazizace světla. Fotoluminiscence - změna barvy světla. Vidění v infračerveném oboru záření.

Přijďte do Radiokavárny a vše uvidíte!

Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.