Radar na Novoměstsku, pacienti z nemocnic do lázní a očkování dělí společnost. NEJ reportáže týdne

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy V Novém Městě nad Metují a okolí byste měli dát nohu z plynu. Město spustilo nový silniční radar

Každý týden pro vás v Českém rozhlase Hradec Králové připravujeme aktuality a zajímavosti ze společenského i kulturního života v Královéhradeckém kraji. Které reportáže vzbudily na sociálních sítích za posledních sedm dní největší pozornost? Tady jsou pěkně pohromadě. To nejlepší na našem webu.

Čtěte také

Strážníci v Novém Městě nad Metují zasahovali v prosinci u jediné dopravní nehody. V listopadu u sedmi. Podle velitele městské policie začali řidiči jezdit opatrněji po instalaci měřících budek určených pro přenosný radar. Ten byl zatím ve zkušebním provozu, teď už ale lidé za případné překročení rychlosti zaplatí pokutu.

Během letošního roku se měřící budka, do které je možné radar umístit, objeví ještě v Bohuslavicích. Zájem o měření rychlosti projevily i obce Černčice, nebo Ohnišov. O případném rozšíření systému se ale bude teprve jednat.

Čtěte také

V nemocnicích v Královéhradeckém kraji přibývá lidí hospitalizovaných kvůli koronaviru. Část pacientů tak nemocnice právě dnes začínají přesunovat do státních léčebných lázní Janské Lázně, aby se především ulevilo personálu ve zdravotnických zařízeních.

První pacienty sem přivezou na začátku příštího týdne a protože půjde o covid pozitivní, personál je izoluje od všech ostatních. Pomoc nemocnicím znamená pro státní léčebné lázně komplikace. Některé ze svých nasmlouvaných klientů totiž musí dočasně odmítnout. Státní lázně mají momentálně pro pacienty z krajských nemocnic připravených několik desítek lůžek.

Čtěte také

"Svoboda člověka končí tam, kde začíná ohrožovat ostatní. Přístupem ke covidu vyjadřujeme svůj vztah ke společnosti," říká Prof. MUDr. Sylvie Dusilová Sulková, DrSc., vedoucí lékařka Hemodialyzačního střediska Fakultní nemocnice Hradec Králové, která hovoří v naší radioporadně o problematice očkování proti covidu-19.

Jak dlouho po očkování je člověk chráněn před virem? "To záleží především na reakci imunitního systému, který ovšem máme nastaven každý jinak. Pokud tělo dovolí, že imunitní systém zareaguje co nejúčinněji. Například pití alkoholu imunitní reakci zásadně oslabuje. Je tedy jasné, že to bude individuální a u každého jiné."

autor: baj
Spustit audio

Související