Řada tradičních akcí se v létě na Trutnovsku a Jičínsku uskuteční. Jenže ne v obvyklém rozsahu

9. červen 2020 08:50

Novopacký slunovrat, Vrchlabské hudební léto, Porcinkule v Hostinném. Všechny tyto akce a řada dalších na Trutnovsku a Jičínsku se budou v létě konat. Jenže budou mít jinou podobu, než v předchozích sezónách. Města a organizátoři museli změnit program a přizpůsobit ho aktuálním vládním nařízením kvůli pandemii koronaviru.

„Slavnosti Slunovratu v Nové Pace budou, i když původní rozhodnutí z poloviny května bylo negativní. Ale to bylo ještě v době, kdy platila poměrně přísná omezení," říká místostarosta Milan Pospíšil z Volby pro město.

Čtěte také

Podle něj jsou Slavnosti Slunovratu tradiční akcí, o kterou by město nechtělo přijít. Program letošního ročníku se několikrát v souvislosti s rozvolňováním omezení měnil.

Akce bude ale podle Milana Pospíšila v menším rozsahu a bude se konat na třech místech.
„Nebude to na hlavním náměstí, jak to bývalo zvykem. Centrum těch slavností bude v Jírových sadech."

Úplně zrušen je tradiční slavnostní průvod, kterého se každým rokem účastní stovky lidí.

Podkrkonošské hudební léto na hradě Pecka a houslistka Ludmila Pavlová

Ani sousední Vrchlabí nechce přijít o tradiční Hudební léto, které se bude konat už po pětadvacáté. Letošní ročník se ale začne nejpozději v celé své historii.

„My jsme teď pro jistotu, protože se přiznám, že trošku taktizujeme s těmi vnitřními omezeními, moc bych si přál, abychom mohli už poslouchat klasickou hudbu bez roušek, tak jsme začátek Hudebního léta posunuli na 26. července," říká ředitel kulturního domu Střelnice Vladimír Jindra.

Čtěte také

Vrchlabské Hudební léto potrvá do 12.září. Obejít se bude muset bez rakouského renesančního souboru.
„Dvě interpretky měly být z Rakouska. Ne snad, že by nemohly v srpnu přijet, ale dámy se rozhodly, že celou tuto sezónu, která pro ně nezačala, jako ostatně pro nikoho, dobře, zruší. A dají si čas na nahrávání a přípravu dalších projektů."

Konat se bude také tradiční Porcinkule v Hostinném a to o prvním srpnovém víkendu. Vedení města ale nechce tentokrát akci příliš propagovat a uspořádá ji takzvaně po sousedsku.

„Budeme se muset obejít bez kolotočů, stánků a vystoupení řady hudebních skupin. Ale připravíme program na venkovních plochách ve městě a v klášteře dle aktuálních opatření," nastiňuje podobu letošní Porcinkule starostka Dagmar Sahánková ze Sdružení pro lepší Hostinné.

Spustit audio

Související