Řada domovů pro seniory v kraji musela kvůli pandemii koronaviru utratit miliony korun navíc

24. srpen 2020 08:45

Některé domovy důchodců v Královéhradeckém kraji musely kvůli koronaviru navyšovat své rozpočty o miliony korun. Musely totiž kupovat drahé ochranné prostředky a proplácet přesčasy svých zaměstnanců. S těmito výdaji nikdo na začátku roku nepočítal. Ředitelé některých domovů věří, že jim se ztrátami pomůžou slíbené dotace.

„Pandemie koronaviru nám rozpočet určitě navýšila," říká ředitel domova seniorů v Černožicích Martin Scháněl.

Čtěte také

Rozpočet musel navýšit o zhruba 5 milionů korun.
„Museli jsme dokupovat jednorázové obleky, rukavice a ochranné štíty, i roušky a respirátory. Potom nám náklady určitě také navýšily zvýšené náklady na personál, který se klienty staral buď v době nouzového stavu nebo karantény."

Současnou finanční situaci by ale podle Martina Scháněla měli zvládnout.
„Zatím jsme v situaci, kdy máme podporu a příslib pomoci, přišly první ministerské peníze. A máme příslib, že na konci roku přijdou ještě nějaké další. I kraj se o nás teď postaral, navýšil nám provozní částku. Jsem za to velmi rád, protože schodek pěti milionů už není úplně malý. Tedy vypadá to, že bychom to do konce roku měli zvládnout."

Královéhradečtí rozhlasáci rozdávají radost v domovech pro seniory. Jsou Ježíškovým vnoučetem

Navýšený rozpočet kvůli koronaviru potvrzuje i ředitelka hradeckého domova seniorů U Biřičky Daniela Lusková.
„Náš domov zaznamenal zvýšené náklady zhruba v rozsahu sedm a půl milionu korun. Ta ztráta je řešena přes ministerstvo práce a sociálních věcí. Žádáme ve všech třech dotačních titulech."

Čtěte také

Královéhradecký kraj zřizuje 24 poskytovatelů sociálních služeb. Podle mluvčí krajského úřadu Sylvie Adamcové jsou celkové ztráty v desítkách milionů korun.
„V rámci sběru ekonomických dat podle informací k 30. červnu prostřednictvím krajského informačního systému sociálních služeb vyčíslili poskytovatelé služeb reálný dopad koronaviru za první pololetí ve výši 50 milionů korun. Dopad ze celý rok může být až 100 milionů korun a to v závislosti na vývoji další situace."

Hejtmanství věří, že většina nákladů bude pokryta z dotačních titulů ministerstva práce a sociálních věcí.

autoři: Eliška Horáková , baj
Spustit audio

Související