Ptákem roku letos ornitologové vyhlásili zvonka zeleného. Ohrožuje ho tzv. „krmítková nákaza“

14. leden 2022

Ptákem roku 2022 je zvonek zelený. Obývá otevřenou zemědělskou krajinu s poli, sady a pásy křovin, ale žije i v lidských sídlech včetně největších měst, kde vyhledává zahrady a parky, lidé ho poznají mimo jiné podle hlasitého zvonivého hlasu. A ke svému jménu přišel asi proto, že jeho zpěv připomíná zvonění malého zvonečku.

Čtěte také

Jak se mu u nás daří a jak se v zimě o ptáky na krmítku správně starat se redaktorka Romana Joudalová zeptala přírodovědce a ornitologa Václava Pavla.

Titul pták roku udělují ornitologové obvykle druhům, které lidé dobře znají, a také dříve běžného zvonka zeleného můžeme vidět v zimě na krmítku, bohužel, čím dál méně.

Za posledních deset let zmizely v Česku dvě třetiny těchto malých pěvců.

Bezpečné krmítko pro ptáky

Může za to závažná ptačí choroba trichomonóza, která postihuje nejen zvonky, ale i další volně žijící krmítkové ptáky jako čížky nebo stehlíky. Nemoci se také říká krmítková nákaza.

Způsobuje ji prvok bičenka drůbeží, která napadá ptačí ústní dutinu, způsobuje rozsáhlé záněty, které znemožňují polykání a ptáci nakonec uhynou hladem. A právě na krmítku se mohou nakazit. Bičenky se přenášejí slinami a zbytky potravy, která odpadne nakaženým ptákům od zobáku.

Jak nákazu poznat?

Pozorujte dobře dění na krmítku. Nakažení ptáci jsou neteční, mají načepýřené peří a chovají se apaticky. Také jim tečou sliny, a proto mají často mokré opeření kolem zobáku, těžce polykají a vyplivují potravu.

Jak zajistit, aby naše krmítko bylo pro ptáky bezpečné? Pokud ptáka s příznaky trichomonózy u krmítka pozorujete, je potřeba přestat s přikrmováním aspoň na dva týdny, všechna krmítka vyčistit a nechat důkladně vysušit. Sucho bičenku drůbeží spolehlivě zlikviduje.

Důležitá je prevence a čistota krmítka

Udělejte si bezpečné krmítko sami. Denně z něj odstraňujte zbytky potravy a ptačí trus. Nemusíte se bát, nákaza je na člověka nepřenosná. Je také dobré informovat sousedy, kteří mají krmítka.

Zvonek zelený, postižený trichomonózou
autoři: Romana Joudalová , baj
Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...