Ptačí říši přibližuje přes 700 vycpanin interaktivní expozice Karla Plachetky v Rychnově nad Kněžnou
Plachetkova expozice s vycpanými ptáky v Rychnově nad Kněžnou se plánované komplexní obnovy v letošním roce kvůli pandemii koronaviru bohužel nedočká. Přesto se mění a v rámci možností Muzea Orlických hor také modernizuje. Jednou z novinek jsou například interaktivní prvky.
Martina Marxová z Muzea Orlických hor právě zkouší zvuky na nové interaktivní stěně v Plachetkově expozici. Což je prostor plný ptáků.
„Je to tak. Památník Karla Plachetky, který se nachází ve správní budově Muzea a galerie Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou je opravdu plný ptáčků. Je jich tu přes 700."
„Nově jsme tu pro děti připravili interaktivní stěnu. Tam si pomocí magnetu můžete připnout ptáčka a poslechnete si také jeho hlas pomocí kouzelné tužky."
Kdo to byl Karel Plachetka?
„Karel Plachetka byl významný ornitolog, který se narodil 2. února 1877 v Orlických horách. Díky své vůli a pracovitosti nashromáždil takovou obrovskou sbírku, kterou je možné vidět v naší expozici," vysvětluje Tereza Zemánková.
Čtěte také
Plachetkův památník prochází v poslední době obnovou. A interaktivní stěna je doslova takovou první vlaštovkou. Chystaly se ale také další věci spojené s touto expozicí.
„Je to pravda. Depozitář Karla Plachetky se měl předělávat i s vitrínami. Bohužel kvůli ovlivnění koronavirem a snížení našeho rozpočtu nedojde k úplné přeměně vitrín. Dochází jen k částečné revitalizaci. To je ona nová magnetická stěna, jsou tu přidány další hravé prvky. A došlo i k čištění vitrín a ke kontrole samotných exponátů. A objeví se i nové texty."
Co se týká exponátů, starat se o vycpaniny ptáků a zvířat asi není úplně jednoduché. Co vše se musí kontrolovat?
Čtěte také
„Především se musí kontrolovat jejich stav a místo, kde jsou umístěné. To byl například problém dřívějšího uložení sbírky na zámku, kde bylo vlhko. U ptáčků se vyskytl problém s plesnivěním, takže jsme je potom museli speciálně ošetřovat."
„Tady jsou nyní naštěstí podmínky dostatečně vhodné. Musí se ale opravdu průběžně kontrolovat stav exponátů a jsou jde okna zakrytá roletami, protože ptáčci velice trpí světlem. Proto musí být například tato místnost zatemněná, to je důležité," dodává Martina Marxová.
Muzeum a galerie Orlických hor
se sídlem v Rychnově nad Kněžnou je regionální muzeum, které především uchovává historické předměty a mapuje historii regionu. Zabývá se i archeologií a botanikou.
Výměna vitrín pro přibližně 700 vystavených ptáků v Rychnově nad Kněžnou se tedy posouvá na neurčito. Exponáty naštěstí stav těch současných nijak neohrožuje.
Související
-
Jak vypadalo osidlování Orlických hor? Můžeme ho přirovnat ke kolonizaci Divokého západu
Dnes se budete pěkně prázdninově toulat po Orlických horách, kde je doma Bohumír Dragoun, ředitel Muzea zimních sportů, turistiky a řemesel v Deštném.
-
Vamberecká krajka je fenomén, který přesahuje náš region. A troufnu si říct, že i celou naši zemi
Dnes se zatouláme do Orlických hor a také do jejich podhůří, do Rychnova nad Kněžnou, do Rokytnice či do Vamberka. Tam všude má své budovy Muzeum a galerie Orlických hor.
-
Muzeum Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou pokračuje v digitalizaci, řada je na videokazetách
Pracovníci Muzea Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou už několik let digitalizují sbírky. V minulém roce začali zpracovávat staré fotografie, teď jsou na řadě videokazety.
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.