První odchov karakalů v historii ZOO Dvůr Králové se podařil!

2. červenec 2015

ZOO Dvůr Králové chová od dubna loňského roku nový druh kočkovité šelmy - karakala - a už dnes se může pochlubit jejich prvními mláďaty. Samici Keiře a samci Mazurimu se narodila 24. května 2015.

„Samici Keiře jsou necelé dva roky a do ZOO Dvůr Králové přišla v dubnu loňského roku z toruňské zoo se svým bratrem, který byl vzápětí vyměněn v rámci mezinárodní spolupráce za současného čtyřletého samce Mazuriho," uvedla zooložka Gabriela Linhart.

Už po několika měsících společného soužití nového chovného páru zoo zaznamenala úspěch v podobě tří narozených koťat. Samice Keira od začátku ukázala, že je vzornou matkou. I když se jedná o její první mláďata, nehnula se od nich na krok, dokonce po několik dní nepřijímala potravu.

Čtěte také

„Bylo patrné, že jedno z koťat je slabší, ale jakýkoliv zásah by mohl ohrozit vývoj celého vrhu, což jsme nechtěli riskovat. Slabší kotě bohužel zahynulo, avšak zbylá dvě koťata - samec a samička jsou ve skvělé kondici," dodala zooložka RNDr. Gabriela Linhart, Ph.D., s tím, že jejich hrátky mohou návštěvníci pozorovat ve venkovním výběhu pavilonu šelem.

Za karakaly vás zavedeme v reportáži, kterou s tiskovou mluvčí ZOO Dvůr králové nad Labem Simonou Jiřičkovou, připravila redaktorka Dana Voňková.

Otec Mazuri byl několik dní před porodem od Keiry oddělen, jelikož samice vůči němu projevovala značnou nervozitu a nevrlost, avšak do budoucna, až se jejich vztah více upevní, by mohl pár fungovat společně i při výchově svých mláďat.

Karakal je středně velká kočkovitá šelma příbuzná rysovi

Jeho jméno pochází z turečtiny, v níž znamená „černé ucho", což vystihuje typický znak jeho vzhledu - černé štětinky na konci uší. Žije v Africe a v Asii, vyhýbá se pouštím a tropickým deštným lesům. Loví v noci a i v zoo je nejsnadnější vidět je v okrajových částech dne.


Zvětšit mapu
autoři: DV , Simona Jiřičková
Spustit audio