Průnik vědeckých světů. Experti na umělou inteligenci a Alzheimerovu nemoc se poprvé setkají v Praze

3. září 2022

Novinky a aktuality ze světa vědy a techniky. Nenechte si utéct informace ze všech možných odvětví, které obohatí váš pohled na svět. Přinesou vám poznání i poučení. Sledujeme vesmírné projekty, lékařské výzkumy nebo archeologické objevy.

Čtěte také

Americká vesmírná agentura NASA se dohodla se společností SpaceX na dalších 5 misích s astronauty. Celkem se tak počet plánovaných ostrých letů Dragonu navýšil na 14 (bez testovacích letů). SpaceX tak bude zřejmě k Mezinárodní vesmírné stanici ISS létat přes rok 2030.

Vědci z Jihočeské univerzity a Biologického centra Akademie věd ČR byli součástí týmu, kterému se podařilo detailně popsat systém fotosyntézy u sinic. Zároveň také odhalili, jak sinice chrání svůj fotosyntetický aparát, když je světla příliš mnoho.

Vědci v Zimbabwe odhalili kostru nejstaršího dinosaura objeveného na africkém kontinentu. Jde o býložravý druh Mbiresaurus raathi starý zhruba 230 milionů let. Dinosaurus byl asi metr vysoký, chodil po dvou nohách a měl špičaté zuby. O nálezu informoval web stanice BBC.

Čtěte také

Experti na umělou inteligenci a Alzheimerovu nemoc z EU a USA se poprvé setkají v Praze. Ve dnech 7. a 8. září 2022 dojde ke zcela unikátnímu průniku a spojení dvou vědeckých světů – odborníci přes biologické vědy a medicínu budou diskutovat s experty na umělou inteligenci a big data.

V jižním Izraeli archeologové objevili zkamenělý kel obřího pravěkého slona, který se kdysi pohyboval v oblasti Středomoří. Podle odborníků objev nabízí vzácný pohled na život dávných obyvatel této oblasti. Stáří 2,5 metru dlouhého sloního klu se odhaduje na přibližně půl milionu let, uvedla agentura Reuters.

Technický pokrok a poznávání se nedá zastavit. Zvláště v 21. století je vývoj tak překotný, že kdo chvíli stál, už stojí opodál!

autoři: Michal Klokočník , baj
Spustit audio

Související