Provoz vleků a lanovek v Krkonoších komplikoval silný vítr. Práci přidělal i hasičům

5. únor 2020 15:34

Silný vítr, to byl důvod proč se dnes většina vleků a lanovek v Krkonoších nerozjela hned ráno. V nárazech dosahoval vysoké rychlosti. Kvůli tomu popadalo také několik stromů a větví hlavně na silnice. 

Lyžaři u některých lanovek a vleků v Krkonoších čekali marně. Kvůli silnému větru je provozovatelé nespustili.

Čeští a polští hasiči cvičili poprvé společnou záchranu osob z lanovky na Sněžku

„My jsme se rozhodli někdy kolem 8:30 hodin že lanovky nelze uvést za tohoto silného větru do provozu," říká Adam Svačina ze Skiareálu ve Špindlerově Mlýně.

Vítr dosahoval v nárazech rychlosti přes 25 metrů za sekundu

Za těchto podmínek není kvůli bezpečnosti možné zařízení spustit.

Čtěte také

„Je to u každé lanovky jinak, dle technických parametrů příslušného zařízení. Ale například tady ve Svatém Petru má šestisedačka limit 20 metrů za sekundu."

Vítr postupně během dne ubíral na síle a proto se lanovky a vleky postupně rozjížděly. Nejdéle stála některá zařízení ve Špindlerově Mlýně a lanovka na Hnědý vrch v Peci pod Sněžkou.

Současně ale napadlo kolem 20 centimetrů nového sněhu. A lyžařské podmínky se tak zlepšily.

„V dalších dnech by mělo ještě něco napadnout. Ale už by to nemělo být tak vydatné jako za posledních 24 hodin. Ale vzhledem k tomu, že přírodního sněhu od začátku lyžařské sezóny nenapadlo tolik, tak bude každý centimetr dobrý," doplňuje Adam Svačina.

Vítr přidělal práci i hasičům

Ti už od rána odstranili několik popadaných stromů a větví.

„Nejčastěji hasiči zasahovali v okolí Trutnova, Mladých Buků a Žacléře. Výstraha meteorologů na silnější vítr je platná až do dnešního odpoledne. Proto se dá očekávat, že případů může být ještě více," potvrzuje mluvčí krajských hasičů Martina Götzová.

Spustit audio

Související