Proslov ministra školství Krofty z roku 1936. Výprava do divadla Plauen-Zwickau. Medailonek architekta Roberta Geisslera

10. únor 2023

V únorovém vydání rubriky Archivní návraty si pouštíme proslov historika Kamila Krofty, který v roce 1936 ve funkci ministra školství pronesl v mimořádné relaci školního vysílání. Projev připravil k příležitosti dne příměří, který připadá na 11. listopad. Máme sice únor, ale hlavní téma projevu – válka, je i nyní velice aktuální.

V příspěvku kolegů z naší partnerské stanice MDR 1 si pak budeme povídat o divadle. Kulturní život v Německu, stejně jako u nás, zmrazila pandemie koronaviru. A i v Německu se lidé ke kultuře vracejí jen pomalu a zejména divadla se z období pandemie vzpamatovávají těžce.

Divadlo Plauen-Zwickau proto zvolilo nový koncept, který má naučit lidi znovu chodit do divadla. Upřednostňuje klasiku před experimenty a komediální a zábavné kusy před tragédiemi.

Závěr pořadu patří jako už tradičně výročí. Tentokrát si představíme architekta Roberta Geisslera, který je známý především jako autor kolonie 60 rodinných domků ve čtvrti Střekov pro Schichtovy zaměstnance.

autoři: Veronika Kindlová , Richard Šulko
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.