Projekt Nové Plačice navazuje na éru prvorepublikové architektury Hradce Králové

22. září 2010

Na přelomu jara a léta roku 2008 budou v Hradci Králové zahájeny přípravy na výstavbu projektu Nové Plačice. Půjde o unikátní soubor samostatných rodinných domů, dvoudomů a řadových domů, které by měly být sestaveny do obytných dvorů. "Projekt Nové Plačice je v několika směrech ojedinělý. Jde o určitý návrat k tradiční příměstské formě bydlení, která byla typická pro Hradec Králové v období dvacátých a třicátých let. Právě v éře první republiky zde došlo k výraznému rozvoji výstavby, která je dodnes obdivována odborníky i laickou veřejností," uvedl Kristián Hruška ze společnosti Bouwfonds ČR bytová výstavba s.r.o. Podle aktuálních statistik dochází v Hradci Králové k nárůstu poptávky právě po nových rodinných domech.

"Zájem o toto bydlení je vyšší i přesto, že cena může být pro řadu zájemců určitým limitujícím faktorem", dodává tiskový mluvčí královéhradeckého magistrátu Václav Svoboda. Podle něj zažívá v krajském městě nová výstavba poměrně velký boom. "Ročně se zde postaví několik stovek nových bytů. Jen za loňský rok vydal Odbor stavební Magistrátu města Hradec Králové zhruba 740 stavebních povolení a asi 300 kolaudačních rozhodnutí k výstavbě nových rodinných nebo bytových domů", prohlásil Václav Svoboda. Hradec Králové je v posledních letech jedno z nejvíce atraktivních míst pro bydlení v rámci celé České republiky. Důvodem je poloha poblíž hor, čisté životní prostředí, krásné historické centrum i poměrně nízké procento nezaměstnanosti. Velkou výhodou je samozřejmě i celkově fungující infrastruktura a prakticky kompletně dostavěná dálnice z Prahy. "V případě čtvrti Nové Plačice bude jednou z opravdu velkých výhod právě poloha. Lokalita svým umístěním zajišťuje rychlé spojení s Prahou i Pardubicemi, aniž by řidiči museli projíždět městem", řekl Kristián Hruška. Ten také uvedl, že pro obyvatele bude v nové čtvrti připraven tzv. carport, tj. kryté parkovací stání přímo pod domem.
Celkem by mělo v lokalitě Nové Plačice vyrůst 79 moderně řešených domů s tím, že náklady na výstavbu se pohybují kolem 300 milionů Kč. Jednotlivé domy by měly být vystavěny vždy za 12 až 13 měsíců od zahájení prací.

Spustit audio