Prodej zvířat ze zoo, nové turistické stezky v Potštejně a kniha o kráse Rýchor. NEJ reportáže týdne

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Zvířata na farmě Wenet u Broumova

Každý týden pro vás v Českém rozhlase Hradec Králové připravujeme aktuality a zajímavosti ze společenského i kulturního života v Královéhradeckém kraji. Které reportáže vzbudily na sociálních sítích za posledních sedm dní největší pozornost? Tady jsou pěkně pohromadě. To nejlepší na našem webu.

Čtěte také

Zoologické zahrady jsou vinou epidemické situace už několik měsíců bez příjmů. Ty městské nebo krajské mohou v případě potřeby žádat o pomoc svého zřizovatele, soukromé jsou na tom nesrovnatelně hůř. Týká se to například farmy Wenet Broumov, která se kvůli nedostatku peněz chystá prodat desítky svých zvířat.

„Zůstali jsme bez příjmů a zvířata potřebují žrát stále," popisuje aktuální stav spolumajitel farmy Wenet Martin Weber. Každý měsíc potřebuje na základní provoz areálu se zhruba 250 zvířaty několik desítek tisíc korun. „To nejde omezit, já zvířatům musím dát nažrat. Svítit také musíte, voda teče, a to je jen samotný základ provozu."

Čtěte také

V Potštejně mají nové katastrální stezky. Trasy jsou barevně rozdělené podle obtížnosti. Za tímto počinem stojí místní Sokolové, kteří i v době lockdownu podporují pohyb na zdravém vzduchu, ovšem za dodržení všech aktuálních pravidel omezení.

Vítejte na katastrální stezce okolo Potštejna. A stezka je to barevná. Stojí za ní především tři ženy. Jednou z nich je i Míša Bednářová. „Těch barev je celkem sedm. Je to proto, že se nás do projektu zapojilo dohromady sedm trasérů. V podstatě dobrovolníků, kteří chodí do Sokola v Potštejně. Pokračování myšlenky paní Viktorinové bylo takové, že jsme chtěli místní lidi dostat do míst, kam by se asi normálně nepodívali."

Čtěte také

Rýchory, to je horský hřeben mezi Horním Maršovem, Žacléřem a Svobodou nad Úpou. Tento krásný kout naší přírody mapuje nová kniha geologa, učitele přírodopisu, zeměpisu a chemie a také člena horské služby, horolezce a skialpinisty, který miluje jazz, Radovana Vlčka.

„Člověk po Rýchorách chodí roky a vždy se dá objevit něco nového. Zapomenutý lom nebo rostlina. O překvapení nebývá nouze," říká Radovan Vlček, autor knihy Rýchory. „Chtěl jsem ve své knize vzdát především poctu území, kterému se ve většině publikací o Krkonoších nedostává tolik prostoru."

autor: baj
Spustit audio

Související