Připomeňme si, proč je důležité při objíždění cyklisty blikat, nebo si dát dostatečný odstup

27. březen 2015

Jarní počasí vylákalo po zimě opět na sinice motorkáře a cyklisty. Na silnicích Královéhradeckého kraje loni zemřelo 8 cyklistů a 4 motorkáři, což je třetina ze všech obětí dopravních nehod v regionu.

Jarní počasí posledních dní přitom právě motorkáře a cyklisty vrátila po zimě na silnice a řidiči si tak musí na ně opět zvykat.

Obě skupiny mají svá specifika a proč si je nepřipomenout s expertem na bezpečnou jízdu. Víta Jedličky se ptal reportér Jiří Fremuth.

Co to znamená pro motoristy, že se znovu vrací motorky na silnice?

"Řidiči nejsou na ně přes zimu zvyklí. Motorky jezdí hodně rychle, proto je potřeba zbystřit. Rozhlédnout se raději dvakrát nebo třikrát. Odhadnout rychlost jednostopého vozidla je problematické. Navíc i motorkáři si to chtějí po zimě užívat, tak je torchu potřeba myslet i za ně", říká Vít Jedlička.

Sraz silničních motocyklů v Praze na Letné

Zvýšená opatrnost se týká také cyklistů

"Je potřeba předvídat, že cyklista může udělat nějaká nepředvídatelný manévr. Je nutné jej objet s dostatečnou boční rezervou. A pokud to nejde, raději si počkat až protijedoucí auto projede, a pak teprve bezpečně cyklistu předjet", radí dopravní expert Vít Jedlička.

Čtěte také

Tak, šťastnou cestu a bezpečný návrat domů!

Spustit audio