Příběh muže, který se po cyklistické nehodě ocitl na prahu smrti. Teď objíždí lékaře a děkuje jim

4. červen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Václav Fanta děkuje lékařům a zdravotnickému personálu za záchranu života

Zdravotníci po celé republice zachrání každý den celou řadu lidských životů. Přesto se jim nestává příliš často, aby jim pacient přišel s odstupem času osobně poděkovat. Navíc na oddělení, na které si kvůli bezvědomí prakticky nepamatuje. Právě takový příběh se přitom stal v náchodské nemocnici.

Čtěte také

„Těžké poranění krční a hrudní páteře, celkové poranění hrudníku. Byla tam stabilizace hrudní stěny, poranění plíce. Jak kontuze, tak krvácení do plíce. Byla poraněná lopatka a k tomu se přidružily komplikace ve smyslu zánětu až vzniku septického šoku, které se nakonec podařilo zvládnout."
Popisuje primář oddělení ARO náchodské nemocnice Petr Štěpánek výčet zranění brzy sedmdesátiletého Václava Fanty.

Loni v květnu byl s novoměstským klubem turistů na výletě na Moravě, jel na kole a srazil ho jiný cyklista. Nejprve skončil ve zlínské nemocnici, pak ho převezli do Náchoda a to ve velmi vážném stavu.

Primář oddělení ARO Petr Štěpánek připouští, že tehdy připravoval rodinu na nejhorší.
„Nikdo si podle mne z toho ošetřovacího personálu v tu chvíli nemyslel, že by to vůbec mohlo dobře dopadnout.“

Václav Fanta děkuje lékařům a zdravotnickému personálu za záchranu života

Ale stalo se a teď přišel Václav Fanta lékařům i dalšímu personálu náchodské nemocnice poděkovat.
„Pro tento úsek, který se o mne tak hezky staral, jsem přinesl takový dárek.“

Vitální senior má ještě dnes problémy s dechem, hlavu otáčí velmi těžko a v těle má titanové šrouby a nejrůznější výztuže.

Čtěte také

Přesto s drobnými dárky a poděkováním objíždí všechny nemocnice, ve kterých po nehodě strávil kvůli léčení i následné rehabilitaci měsíce svého života.
„V Broumově jsem jim rozdal po kytičkách a v Hostinném sladkosti.“

S poděkováním od pacientů se personál nemocnice v Náchodě čas od času setká, jsou jich desítky ročně. Jen minimum lidí ale přijde poděkovat osobně.
„Je to pěkné, když pacient přijde a my se můžeme radovat s ním.“

Václav Fanta navíc nechal poděkování personálu nemocnice otisknout i v novinách, výstřižek teď visí na nástěnce oddělení.

„Potěšilo nás to. Jak říkal pan primář, málo pacientů nám přijde poděkovat. Takže jsme velice rádi, když jsou potom takové situace a stojíme tváří v tvář tomu, kdo od nás odešel po svých,“ dodává vrchní sestra oddělení ARO Šárka Štěpánková.

Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?