Příběh hyenky hřívnaté, Květen 1945 v Hradci a Písmeno G v hradeckém znaku. NEJ reportáže týdne
Každý týden pro vás v Českém rozhlase Hradec Králové připravujeme aktuality a zajímavosti ze společenského i kulturního života v Královéhradeckém kraji. Které reportáže vzbudily na sociálních sítích za posledních sedm dní největší pozornost? Tady jsou pěkně pohromadě. To nejlepší na našem webu.
Čtěte také
V Safari Parku Dvůr Králové úspěšně pokračuje odchov vzácné hyenky hřívnaté. Začátkem dubna se tam narodilo 5 mláďat, jedno z nich se ale obtížně dostávalo k mateřskému mléku, protože každá samice hyenek má pouze čtyři struky. Mládě sláblo a tak se načas ocitlo v jedné soukromé domácnosti.
Příběh má šťastný konec, protože teď dobře prospívá všech pět malých dnes pětitýdenních hyenek. Ve dvorském safari parku natáčela se zooložkou Gabrielou Linhart redaktorka Dana Voňková.
Čtěte také
Před 80 lety skončila druhá světová válka. V miniseriálu, který jsme vám nabídli, jsme si připomněli, jak tehdejší události prožívali obyvatelé Hradce Králové a jeho okolí. V závěrečném díle se vydáme za Libuší Jámovou, která v květnu 1945 sledovala příjezd sovětských tanků i spontánní oslavy ve městě. Hovořila s ní reportérka Adéla Kavříková.
Němci doslova vyklidili město a utíkali před blížícími se sovětskými vojáky. Od brzkého rána plnili ulice města hradečtí obyvatelé, aby viděli a vítali projíždějící vojenské jednotky sovětské armády. Teprve v odpoledních hodinách se zde vojáci zastavovali a věnovali čas občerstvení a setkávání se s oslavujícími lidmi.
Čtěte také
Milý posluchači, naposledy jsme sledovali vývoj názvu města Hradce Králové. A říkali jsme si, že už v listině z roku 1225 je česká podoba Gradec, která je dokladem ještě nedostatečného vyvinutí hlásky H. Toto G je pro nás zajímavé i z toho hlediska, že je podle dobové praxe zachyceno písmem, kterému se říká unciála.
A toto unciální G, pro které jsou charakteristické zakulacené tvary litery, nacházíme i na nejstarší dochované pečeti z roku 1362. Pečetidlo, které ji vyhotovilo, muselo být ze 13. století, kdy iniciativu již převzalo německy mluvící obyvatelstvo, které používalo variantu Gretz.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.