Při novém internetovém podvodu se podvodníci vydávali za pracovníky infolinky mobilního operátora

6. červen 2023 08:00

V Česku přibývá lidí podvedených pomocí internetu. Hackeři z nich obvykle vylákají osobní údaje, například přístupová hesla k počítači nebo k internetovému bankovnictví. Nebo svou oběť přesvědčí, aby jim peníze sama poslala. 

Čtěte také

Novinkou je pro kriminalisty z Rychnovska telefonát falešné pracovnice jednoho z mobilních operátorů. Podvodníci díky němu získali přístup do internetové samoobsluhy mobilních služeb poškozeného a následně převzali kontrolu nad jeho telefony. Přišel o stovky tisíc korun.

„Zazvonil telefon, představila se operátorka, že je z technické podpory operátora, že potřebuje ověřit SIM karty, protože tam jsou prý nějaké problémy,“ vypráví svůj příběh Pavel z Kostelce nad Orlicí.

Je to živnostník, u operátora má vedená dvě čísla - své a přítelkyně, ze služeb společnosti využívá třeba i televizi. S pracovnicemi technické podpory tak komunikuje často a telefonát mu nepřišel podezřelý. „Po mně chtěla přístupové heslo, kterým jsem se prokázal, že ty telefony jsou moje.

Čtěte také

Nadiktoval tak přístupové heslo a ještě větší chybu udělal o chvíli později, kdy falešné operátorce sdělil kódy, které mu přišly v SMS zprávě. „Ona pěkně poděkovala a za chvíli jsme byli bez telefonních čísel.

Podvodníci ovládli telefon Pavla i jeho přítelkyně, ti to zjistili až druhý den. To už ale bylo pozdě. Přišli o hotovost na účtu a podvodníci si na ně navíc nabrali úvěry. Škoda je 615 tisíc korun. „Je to strašidelné. Probudíte se a jste o tolik peněz chudší a ještě máte dluhy.

Internetových podvodů je ale mnohem víc. V poslední době policisté zaznamenávají hlavně případy, kdy lidé umožní hackerům na dálku přístup do svých počítačů a přichází tak o peníze.

„Podvodníci lidem namluví, že jim pomohou při obchodování s kryptoměnami. Naposledy hlášený případ jsme měli se škodou 800 tisíc korun, říká policejní mluvčí Eva Prachařová.

Čtěte také

Lidé ale podle ní často naletí třeba i při obyčejném prodeji kočárku nebo jiného zboží přes internetový bazar. „Hned je někdo zprávou kontaktuje a nabízí, že pro zboží pošle kurýra. Potom pošle link na kurýrní službu, který je ale podvodný. Podvodníci ovládnou jejich účet a vezmou si třeba i úvěr nebo půjčku.

Mezi už tradiční podvody patří telefonáty falešných pracovníků bank, a nebo seznámení se s údajnými americkými vojáky. Těm zamilované ženy často pošlou celoživotní úspory.

Jeden ze starších případů řešili kriminalisté z Náchoda, Lenka při něm poslala neznámému muži téměř 320 tisíc korun. „Na všechno jsem byla sama, mamka byla po operaci v lázních. Starala jsem se o celý dům i o taťku, tak jsem se k tomu nějak psychicky upnula.“

Šance vypátrat zmiňované podvodníky je podle kriminalistů téměř nulová.

Spustit audio

Související