Prezident Miloš Zeman se setká v Náchodě se svým polským protějškem Andrzejem Dudou

24. leden 2023 08:41

Český prezident Miloš Zeman navštívil Náchod. Během dopoledne za ním přijede jeho manželka Ivana, odpoledne se oba setkají s polským prezidentem Adrzejem Dudou a jeho ženou. Součástí programu je kromě jiného i jednání delegací obou zemí nebo beseda Miloše Zemana s občany. 

Tématy jednání by měly být česko-polská příhraniční spolupráce, rozvoj cestovního ruchu nebo dopravní propojení obou států. Podrobnosti zjišťoval reportér Václav Plecháček. Miloš Zeman do Náchoda přijel už včera. Co ho čeká v nejbližších hodinách?

Čtěte také

Podle programu to bude v 10:00 hodin snídaně v městském Hotelu U Beránka na Masarykově náměstí. To je mimochodem už od včerejšího večera uzavřené pro řidiče a zůstane tak i dnes zhruba do 20:00 hodin.

Na snídani už bude s Milošem Zemanem jeho manželka Ivana, která do Náchoda míří právě v těchto chvílích. Následně má prezidentský pár naplánovanou procházku pro náchodské pěší zóněs krátkou zastávkou u lavičky se sochou spisovatele Josefa Škvoreckého. Doprovodí je starosta Náchoda Jan Birke.

Potom následuje společný oběd s osobnostmi a podnikateli okresu Náchod. A po něm je naplánován odpočinek před odpoledním programem.

Polský prezident Adrzej Duda a jeho manželka dorazí na náměstí v Náchodě odpoledne v 15:15 hodin. Následuje oficiální část programu. Jak bude vypadat?

Čtěte také

Před radnicí přivítá polského prezidenta s manželkou nejen český prezidentský pár, ale také starostka nedalekého polského lázeňského městečka Kudowa Zdrój spolu se starostou Náchoda. K vidění bude uvítací ceremoniál s vojenskými poctami, s hudbou i čestnou jednotkou hradní stráže.

Po skončení ceremoniálu následuje soukromé setkání prezidentských párů, manželky obou prezidentů pak mají samostatný program. K prezidentům se naopak připojí členové jejich delegací a osobnosti zapojené do přeshraniční spolupráce mezi oběma zeměmi.

Mluvit by se měla například také o rozvoji cestovního ruchu nebo dopravním propojení obou států.

Čtěte také

Miloš Zeman si v Náchodě naplánoval i besedu s občany. Kde se s ním zájemci mohou setkat?

Na Masarykově náměstí, tedy v centru Náchoda, a to od 17:30 hodin. Diskusi bude moderovat starosta Náchoda Jan Birke. Setkání s občany potrvá zhruba do 18:15 hodin a následně Miloš Zeman s manželkou Ivanou odjedou do polského lázeňského městečka Kudowa Zdrój, kde je čeká společná večeře s polským prezidentským párem.

Tím bude dnešní setkání obou hlav států ukončeno.

Spustit audio

Související