Přestavba bývalé budovy VZP v Jičíně na polyfunkční komunitní centrum se prodraží. Proč?

Přestavba bývalé budovy VZP v Jičíně na polyfunkční komunitní centrum se prodraží
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Přestavba bývalé budovy VZP v Jičíně na polyfunkční komunitní centrum se prodraží

Přestavba bývalé budovy VZP u autobusového terminálu v Jičíně se prodražuje. Nově má přijít na 48,7 milionů korun bez DPH. Radní schválili už třetí dodatek, který celkovou cenu navýšil zhruba o 4 miliony. Důvodem jsou vícepráce. 

Regionální muzeum v Jičíně plánuje úpravu a modernizaci stálé expozice. Jak se změní?

Regionální muzeum v Jičíně sídlí v části Valdštejnského paláce, kde má v nevyhovujícím prostředí i část sbírkových předmětů

Jičínské regionální muzeum plánuje úpravu a modernizaci stále expozice. Ta je totiž už téměř 30 let stará. Nová expozice by měla zachovat většinu prvků interaktivního muzea hry a měla by se dál rozvíjet. Úpravy čekají také samotné prostory, kde expozice sídlí. Ty by mělo financovat město.

Stav budovy byl horší, než se podle projektu očekávalo. Termín dokončení se ale nemění. Hotovo má být na podzim příštího roku. Po opravě bude objekt sídlem sociálních a poradenských služeb.

Polyfunkční komunitní centrum pomalu odhaluje svou novou podobu, ale teď řemeslníci našli další komplikace a mají před sebou víc práce než předpokládali.

Podle Jana Jireše, mluvčího jičínské radnice, narazili například na výrazně silnější vrstvy živičné lepenky.
„V minulosti, jak probíhaly různé rekonstrukce, tak nebyla odstraňována stará hydroizolace. Takže teď se muselo přistoupit k tomuto odstranění a tím pádem bylo nutné znovu zaměřit místnosti. Zvýšil se také rozsah klempířských prací."

Přestavba bývalé budovy VZP v Jičíně na polyfunkční komunitní centrum se prodraží

Změny se týkají také sousedící lékárny

Konec první etapy oprav Valdštejnského zámku v Jičíně se opět posouvá a to na 31. srpna. Proč?

Arkádové nádvoří Valdštejnského paláce v Jičíně

První etapa opravy Valdštejnského zámku skončí až 31. srpna. Vedení města schválilo další posunutí konečného termínu a také další navýšení peněz o 240 tisíc korun bez DPH. Oprava bude stát kolem 16 milionů korun. 

„Hydroizolace tvoří největší díl víceprací, ale ten soupis je mnohem širší. Je tam například i to, že se vymění dveře u lékárny, která v podstatě navazuje na onu budovu. Místo plastových tam budou dveře kovové," říká Jan Jireš.

Místostarosta Jan Jiřička z Volby pro město nevylučuje, že se můžou objevit další komplikace, které by mohly stavbu ještě o něco prodražit.
„Stát se to samozřejmě může, protože se jedná o starou a konstrukčně problematickou stavbu. Jsou tam poměrně detailní kontrolní dny."

Přestavba objektu zahrnuje kompletní změnu vnitřních prostor i opravu vnějšího pláště a střechy. Městu se na tuto akci podařilo získalo několik dotací v celkové výši 35 milionů korun.

Spustit audio

Související