Přes 200 zahraničních studentů se na Univerzitě Hradec Králové zúčastní studia letních škol

6. srpen 2019 08:45

Na všech katedrách Univerzity Hradec Králové se o letošních prázdninách zúčastní víc než 200 zahraničních studentů letních škol. Na Přírodovědecké fakultě například aktuálně začíná měsíční výuka pro mladé matematiky z Číny. Dalších 125 studentů z Asie zase úspěšně završilo studium na Fakultě informatiky a managementu.  

„Welcome, dear students," vítá na poslední přednášce nejpočetnější skupinu asijských studentů na Fakultě informatiky a managementu Univerzity Hradec Králové přednášející Ivan Soukal.

Mezi mladými Asiaty je také 22letý Číňan Dao, student univerzity v Hongkongu.
„Ano, letní škola byla moc fajn. I proto, že jsou to mé poslední prázdniny před nástupem do práce. Studium tady bylo zajímavé, se spoustou nových informací, ale nebylo to pro mě až tak náročné. V Čechách se mi také moc líbilo. Příjemné počasí a zajímavé výlety. Jo, bylo to fajn!"

Čtěte také

Péče o tuto skupinu byla zároveň prázdninovou praxí pro studentku cestovního ruchu Evangelinu Šťastnou. Tu hlavně bavilo poznávat různé kulturní odlišnosti.

„Například jsme zjistili, že v Asii se lidé sprchují i mimo sprchový kout, protože všude mají odtoky. To znamená, že během prvního dne jsme měli asi čtyři vytopené koupelny, některé opravdu důkladně," líčí svůj neobvyklý zážitek sympatická Evangelina.

Přínos výměnných studijních pobytů popisuje prorektorka pro zahraničí a rozvoj z Fakulty informatiky a managementu Petra Poulová.
„Letní škola je pro studenty úžasná možnost, jak současně poznat místní kulturu a přitom se něco naučit, co se jim bude hodit v reálném životě. Je to báječné jak pro studenty, které my vysíláme do zahraničí, tak i pro ty, kteří k nám mohou z celého světa přijet a poznat Českou republiku, naši kulturu a mentalitu. A zamilovat si to tady."

Čtěte také

Další letní školy pro 60 studentů z Číny, a také Ruska, Ukrajiny a Řecka právě začaly na Přírodovědecké fakultě.

„První je Letní škola toxikologie a druhou je Letní škola diferenciální geometrie a topologie," přibližuje jejich témata pracovnice fakulty Kristýna Vávrová.
„V toxikologii jde o kombinaci přednášek a laboratorních cvičení. U matematické letní školy spojené s geometrií a topologií se jedná především o přednášky, diskuse a semináře pro studenty, kteří mají za úkol přenést své poznatky do praxe."

O tyto Letní školy je ze strany cizinců velký zájem, jejich počty každoročně rostou.

autoři: Lucie Peterková , baj
Spustit audio

Související