Přemyslovské hradiště Levý Hradec ukrývá základy kostela sv. Klimenta z 10. století
Středočeské hradiště Levý Hradec u Roztok mělo pro historii českého státu mimořádný význam. Jednalo se o přemyslovské hradiště, kde sídlil první přemyslovský kníže Bořivoj. Historickou událostí bylo založení prvního křesťanského kostela na českém území, nejspíš mezi lety 882 až 884.
O významu Levého Hradce svědčí i skutečnost, že právě zde byl 19. února 982 svatý Vojtěch z rodu Slavníkovců zvolen v pořadí druhým pražským biskupem a vůbec prvním biskupem z českého rodu.
Je prokázáno, že v areálu akropole hradiště byla vystavěna malá rotunda – první křesťanský kostel zasvěcený sv. Klimentovi. Archeologické výzkumy však ukázaly, že na místě Levého Hradce stávalo hradiště ještě dřív, než se vlády v českém státě ujal první historicky doložený přemyslovský kníže Bořivoj.
To je patrné pod dnešním kostelem sv. Klimenta, kde si lze zblízka prohlédnout základy rotundy. Na podlaze je udusaná hlína a uprostřed menší prohlubeň, která nese prokazatelné stopy lidské činnosti ještě z doby před samotnou stavbou. Tyto nejstarší základy kostela byly objeveny Ivanem Borkovským při komplexním průzkumu kostela v roce 1939 a staly se velkou senzací.
Zdi jsou z kvádříkového zdiva postaveného z opukového kamene a jejich vznik se odhaduje na 10. století. Nelze proto bezpečně prokázat, že dnešní kostel sv. Klimenta stojí skutečně na místě původního kostela postaveného Bořivojem o 100 let dříve. První kostel mohl být dřevěný.
Staré zdivo, které si v kostele sv. Klimenta můžete zblízka prohlédnout, ale s největší pravděpodobností stálo již v době, kdy v Levém Hradci došlo ke zvolení Vojtěcha biskupem. Kostel se nachází v areálu bývalé akropole a zajímavostí také je, že ho obklopuje starý hřbitov z 10. a 11. století.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor

Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Velvyslanec měl tajně prodat vůz ambasády. Černínský palác ho propustil, diplomat kontruje žalobou
-
Co čeká PiS po Morawieckého odchodu? Strana se kloní více doprava, ztrácí umírněnější voliče
-
Dobyla Hollywood se svým krycím make-upem. Skončilo natáčení výpravného filmu Lady Dermacol
-
‚Ešusy‘ dostanou kamery. Mají zvýšit bezpečnost v příměstských vlacích v Praze a středních Čechách








