Premiér Andrej Babiš navštívil Královéhradecký kraj. Zajímal se i o dostavbu dálnice D11

27. únor 2020 09:35

Premiér Andrej Babiš zavítal se svými spolupracovníky do Královéhradeckého kraje. Tady se zajímal o aktuální problémy, které lidi trápí.

Čtěte také

Při návštěvě firmy Batist Medical v Červeném Kostelci na Náchodsku premiér Andrej Babiš uvedl, že ministr zdravotnictví uložil nemocnicím, aby se kvůli nebezpečí koronaviru předzásobily ústními rouškami na čtyři měsíce dopředu. To představuje 1,5 milionu kusů.

Firma patří mezi největší dodavatele roušek v zemi a chystá zvýšení dodávek roušek o 50 procent asi na 1,5 milionu měsíčně. Příští týden spustí novou linku, na níž lze vyrábět roušky s nanovlákny, jež zachycují i viry.

Česká republika zatím výskyt koronaviru nezaznamenala

„Není důvod, aby vznikla panika a všichni jsme na sobě měli roušky nebo respirátory," řekl Andrej Babiš.

Firma Batis Medical, která je výrobcem různého zdravotnického materiálu, zatím dodává na trh asi jeden milion roušek měsíčně.

Dálnice D11 by měla být u polských hranic do roku 2026

Dálnice D11 by měla končit na česko-polské hranici u Královce na Trutnovsku, kde se napojí na polskou dálniční síť, do roku 2026. Na staveništi D11 u Hradce Králové to uvedl ministr dopravy Karel Havlíček za ANO. Jeho předchůdce Vladimír Kremlík za ANO loni v listopadu uvedl termín do konce roku 2028.

Logo

Uspíšení výstavby D11 je nutné, protože Poláci by s plánovanou silnicí S3 mohli být na hranicích dříve. Je pravděpodobné, že zprovoznění polské dálnice bez návaznosti na české straně by zkomplikovalo dopravu na Trutnovsku.

Čtěte také

„Musíme se tam dostat v průběhu roku 2025, protože je velmi pravděpodobné, že Poláci tam budou v roce 2024, a my bychom mezi tím neměli mít prostoj. Zvládneme to finančně, organizačně. Jediná věc, co nám zbývá dotáhnout, jsou výkupy pozemků," uvedl Karel Havlíček.

D11 z Prahy do Hradce Králové a na státní hranici s Polskem začal stát budovat v roce 1978 a od roku 2017 dálnice končí v Hradci Králové. Ve výstavbě jsou dva úseky z Hradce Králové do Jaroměře o celkové délce 22,4 kilometru. Z plánovaných 154 kilometrů dálnice se jezdí zhruba po 91 km.

Úsek D11 z Jaroměře na státní hranici o délce 40,8 kilometru je rozdělen na úseky Jaroměř - Trutnov a Trutnov - hranice. O něco dříve by měla začít stavba druhého úseku, předpoklad je rok 2024. Úsek Trutnov - hranice má délku 21,2 kilometru.

Při příjezdu do Náchoda premiéra vypískaly destíky lidí. Do města přijel Andrej Babiš vlakem z Jaroměře. Demonstranti na premiéra čekali na nádraží. Do dvaceti demonstrantů bylo i na nádraží v Jaroměři.

autor: baj | zdroj: ČTK
Spustit audio

Související